შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე მერაბ მალანია, შს სამინისტროს დელეგაციასთან ერთად, სამუშაო ვიზიტით მოლდოვის რესპუბლიკაში იმყოფება.
მერაბ მალანია მოლდოვის რესპუბლიკის შს მინისტრ ალექსანდრე ჟიზდანს შეხვდა. შეხვედრაზე მხარეებმა ორ უწყებას შორის სამართალდამცავ სფეროში თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს და სამომავლო ურთიერთობების კიდევ უფრო გაღრმავებაზე შეთანხმდნენ.
ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოს შს სამინისტროს დელეგაცია მოლდოვის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა სამინისტროს კარაბინიერების ძალების დეპარტამენტისა და მისი დაცვის სამსახურის საქმიანობას გაეცნო.

Mr. Merab Malania, the Deputy Minister of Internal Affairs is paying a working visit with the delegation of the MIA to the Republic of Moldova.
Mr. Merab Malania met Mr. Alexandru Jizdan, the Minister of Internal Affairs of the Republic of Moldova. The parties discussed the importance of mutual cooperation in the field of law enforcement between the two agencies and agreed on further deepening of the bilateral relations.
Within the frames of the visit the delegation of the MIA of Georgia got familiarized with the activities of the Carabineer Troops Department of the Ministry of Internal Affairs of Moldova and its Defense Service.