შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებისთვის, ევროკავშირისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე (შშმ) პირთა უფლებებისა და კომუნიკაციის სტანდარტის შესახებ კასკადური ტრენინგები დაიწყო.
სწავლება შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ - სერგი ბზიშვილმა, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ადამიანის უფლებების, მართლმსაჯულების და საშინაო საქმეების გუნდის ხელმძღვანელმა - აგატა ნიებოიმ და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) დემოკრატიული მმართველობის მიმართულების ხელმძღვანელმა - გიგი ბრეგაძემ გახსნეს.
სწავლების მიზანს წარმოადგენს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელთათვის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისა და მათთან კომუნიკაციის სტანდარტის შესახებ ცოდნის გაღრმავება და საჭირო უნარ-ჩვევების გამომუშავება.
პირველ ეტაპზე, კასკადური სწავლებების პრიორიტეტად განისაზღვრა საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომელთა გადამზადება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისა და კომუნიკაციის სტანდარტების შესახებ.
კასკადური ტრენინგების განხორციელების შედეგად, ქვეყნის მასშტაბით გადამზადდება საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის 2200-მდე თანამშრომელი.
სამომავლოდ იგეგმება ანალოგიური ტრენინგების სისტემატურად ჩატარება სამინისტროს სხვა შესაბამისი დანაყოფების თანამშრომლებისთვის.

The cascade training on the rights and communication standard for the persons with disabilities for the respresentatives of the Patrol Police Department has commenced.
The cascade training on the rights and communication standard for the persons with disabilities for the respresentatives of the Ministry of Internal Affairs has been launched with the support of the European Union and the United Nations Development Program (UNDP).
Deputy Minister of Internal Affairs - Aleksandre Darakhvelidze, Deputy Head of the Patrol Police Department - Sergi Bzishvili, Team Leader of Human Rights, Justice and Home Affairs of the EU Delegation to Georgia – Agata Nieboj and Team Leader of Democratic Governance at UNDP Georgia delivered the opening remarks.
The aim of the training is to enhance the knowledge of the officers of the Ministry of Internal Affairs on the rights and communication standard for the persons with disabilities and develop the necessary skills.
Initially it is prioritized to train the officers of the Patrol Police Department on the rights and communication standard for the persons with disabilities.
As a result of the cascade trainings, up to 2200 representatives of the Patrol Police Department will be trained across the country.