მიმდინარე წლის 14 ივლისს, საქართველოს პარლამენტმა „იარაღის შესახებ“ საქართველოს კანონსა და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში საკანონმდებლო ცვლილებები დაამტკიცა.
საქართველოს კანონმდებლობაში აქამდე განსაზღვრული არ იყო აკუსტიკური იარაღის - ე.წ. „სტარტოვკის“ ცნება. როგორც ცნობილია, აკუსტიკური იარაღი არ წარმოადგენს თავდაცვის საშუალებას და მისი ერთადერთი დანიშნულება ფუჭი ტყვიების გასროლა და აკუსტიკური ეფექტის შექმნაა. შესაბამისად, მსგავსი ტიპის იარაღის შეძენა-შენახვა-ტარება და გამოყენება ნებისმიერ ადამიანს, მათ შორის არასრულწლოვანსაც კი ყოველგვარი შეზღუდვის გარეშე შეეძლო.
ბოლო პერიოდის პრაქტიკის ანალიზმა ცალსახად აჩვენა, რომ კრიმინალურ წრეებში უფრო და უფრო პოპულარული გახდა აკუსტიკური იარაღის გამოყენება სხვადასხვა მიზნით, მისი დაბალი ფასის, იოლი ხელმისაწვდომობისა და სამართლებრივი რეგულაციების არარსებობის გამო. აღნიშნულს ადასტურებს 112-ში შესული არაერთი შეტყობინება, კერძოდ: 2019 წლის განმავლობაში მსგავსი იარაღიდან გასროლის შესახებ 360 შეტყობინება განხორციელდა, 2020 წელს - 500 შეტყობინება, 2021 წლის განმავლობაში უკვე - 150-ზე მეტი შეტყობინება.
საკანონმდებლო ცვლილებებით, საქართველოს კანონმდებლობა დაუახლოვდა ევროკავშირის რეგულაციებს. სწორედ, ევროკავშირის დირექტივის თანახმად, აკუსტიკური იარაღის გამოყენება დასაშვებია მხოლოდ თეატრალურ წარმოდგენებში, ისტორიული რეკონსტრუქციაში, აღლუმებსა და სპორტულ ღონისძიებებში.
ცვლილებების თანახმად აიკრძალა ხმოვანი (აკუსტიკური) იარაღის ტარება. გარდა ამისა, შესაბამისი სამართლებრივი აქტით განისაზღვრა კანონით დადგენილი მიზნით იარაღის განმუხტულ მდგომარეობაში გადატანა-გადაზიდვის ვალდებულება.
მოცემული რეგულაციების დარღვევისთვის, იარაღის კონფისკაციასთან ერთად, პირს დაეკისრება ჯარიმა 500 ლარის ოდენობით, 1 წლის განმავლობაში კანონდარღვევის განმეორებით ჩადენა კი 1000 ლარის ოდენობით დაჯარიმებასა და იარაღის კონფისკაციას გამოიწვევს.
ასევე ცვლილებების თანახმად, დასახლებულ ადგილას რეგისტრირებული სანადირო ან სპორტული პნევმატური იარაღიდან სროლისთვის დღეს მოქმედი სანქციები შესაბამისობაში მოვიდა საკანონმდებლო ცვლილებებთან და დასახლებულ პუნქტში გასროლისათვის არსებული ჯარიმა 200 ლარიდან გაიზარდა 500 ლარამდე.

On July 14 of the current year, the Parliament of Georgia approved the legislative amendments to the Law of Georgia on Weapons and the Code of Administrative Offenses.
Until the recent period, the legislation of Georgia did not define the concept of the acoustic weapon- the so-called “Startovka”. As it is known, the acoustic weapon is not a means of defense and its only purpose is to shoot empty bullets and create an acoustic effect. Taking into account the mentioned, any person, including a minor, was able to purchase, store, carry and use a similar type of weapon without any restrictions.
Analysis of recent practice has clearly shown that the use of acoustic weapons for various purposes has become more and more popular in criminal circles due to its low cost, easy access and lack of legal regulations. This is confirmed by the numerous reports received by 112, namely: in 2019 360 reports were received regarding shots made with a similar weapons, in 2020 - 500 reports, as for 2021 - more than 150 reports have already been received.
With the legislative changes, Georgian legislation has been brought closer to EU regulations. According to the EU directive, the use of acoustic weapons is allowed only in theatrical performances, historical reconstructions, parades and sports events.
The amendments prohibit the carrying of acoustic weapons.
For violating the given regulations, in addition to the confiscation of the weapon, the person will be fined in the amount of 500 GEL, and in case of the repeated violation of the law within a 1-year period the fine will amount to 1000 GEL, and the weapon will be confiscated.
Herewith, under the amendments, the current sanctions for shooting from registered hunting or sporting pneumatic weapons in a populated area have been brought in line with legislative changes and the fine for shooting in a populated area was increased from 200 GEL to GEL 500.