შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურმა, კახეთის რეგიონში, ქალაქ ყვარელში, სამოქალაქო უსაფრთხოების კომპლექსური სამაშველო სწავლება „დურუჯი 2024“ ჩაატარა. სწავლების მიზანს, ყვარელში არსებული განგაშის გამაფრთხილებელი სისტემის ტესტირება, საგანგებო სიტუაციაზე რეაგირებისა და კოორდინირებული მოქმედებების დახვეწა, ასევე, მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლება წარმოადგენდა.
სწავლებას შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე იოსებ ჭელიძე, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსი თემურ მღებრიშვილი, კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ალადაშვილი, ეროვნული გვარდიის სარდალი, ბრიგადის გენერალი რომან ჯოხაძე, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები, ასევე ევროპელი და ამერიკელი ექსპერტები ესწრებოდნენ.
საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის მიერ წინასწარ შემუშავებული სცენარის მიხედვით, ინტენსიური წვიმების შედეგად მდინარე დურუჯის შესართავის მიმდებარე ტერიტორიებზე შეიქმნა ღვარცოფის მოვარდნის საფრთხე, რასაც შესაძლოა გამოეწვია რისკის ზონაში არსებული საცხოვრებელი უბნების დატბორვა. სიტუაციის ეფექტიანად მართვისთვის, შეიქმნა შტაბი, სადაც გამოწვეული რისკების მინიმუმამდე დაყვანის მიზნით, შედგა კრიზისის მართვის გეგმა. უწყებების კოორდინირებულად მუშაობის შედეგად, მოხდა მოსახლეობის უმოკლეს დროში ინფორმირება და ყველა შესაბამისი საევაკუაციო მოქმედებების განხორციელება.
სიმულაციურ სწავლებაში, შინაგან საქმეთა სამინისტროს დანაყოფებთან ერთად, საქართველოს ეროვნული გვარდია, გარემოს ეროვნული სააგენტოს თანამშრომლები, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების კოორდინაციისა და გადაუდებელი დახმარების ცენტრის თანამშრომლები, საქართველოს წითელი ჯვრის ორგანიზაციის წარმომადგენლები და ადგილობრივი მოსახლეობა მონაწილეობდა.

The Emergency Situations Management Service of the Ministry of Internal Affairs conducted a complex civil safety rescue exercise "Duruji 2024" in the city of Kvareli, Kakheti region. The aim of the training was to test the existing alarm warning system in Kvareli, to improve the response on emergency situations and coordinated actions, as well as to raise the awareness of the population.
The training was attended by Deputy Minister of Internal Affairs - Ioseb Chelidze, Head of Emergency Situations Management Service - Temur Mghebrishvili, Governor of Kakheti Region - Giorgi Aladashvili, National Guard Commander - Brigadier General, Roman Jokhadze, local government representatives, as well as European and American experts.
According to the scenario developed in advance by the Emergency Situations Management Service, as a result of heavy rainfall, there was a danger of landslides in the areas surrounding the the Duruji River bed, which may have caused the flooding of residential areas in the risk zone. In order to effectively manage the situation, a headquarters was created, where a crisis management plan was elaborated in order to minimize the risks. As a result of the coordinated work of the agencies, the population was informed in the shortest possible time and all relevant evacuation actions were implemented.
In the simulation exercise, along with the units of the Ministry of Internal Affairs, the National Guard of Georgia, employees of the National Environment Agency, representatives of local authorities, employees of the Center for Coordination of Emergency Situations and Emergency Assistance of the Ministry of Labor, Health and Social Protection for IDPs from the occupied territories of Georgia, representatives of the Red Cross of Georgia and local the population took part.