შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ბოლო პერიოდში ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თბილისსა და რეგიონებში უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღები, ასევე, საბრძოლო მასალა ამოიღეს. დაკავებულია 14 პირი.
ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, წარსულში სხვადასხვა დანაშაულისთვის ნასამართლევი სამი პირი - 1981 წელს დაბადებული ბ.ა., 1972 წელს დაბადებული ნ.ვ. და 1992 წელს დაბადებული გ.ი. ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვის და ტარების ბრალდებით დააკავეს.
სამართალდამცველებმა ბ.ა.-ს საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას პისტოლეტი და 16 ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღეს, ხოლო ნ.ვ.-ის სახლიდან კი ამოღებულია პისტოლეტი, მჭიდი და 20 ვაზნა. რაც შეეხება გ.ი.-ს, სამართალდამცველებმა, მისი პირადი ჩხრეკის შედეგად, პისტოლეტი, 2 მჭიდი და 8 ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო მთავარი სამმართველოს და დეტექტივების მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად, 1976 წელს დაბადებული ჯ.კ. ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვისა და ტარების ბრალდებით დააკავეს. სამართალდამცველებმა, ბრალდებულის პირადი ჩხრეკის შედეგად, ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი და 6 ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
ვაკე-საბურთალოს მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა 1984 წელს დაბადებული გ.კ. ასევე ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვისა და ტარების ბრალდებით, თბილისში დააკავეს. დაკავებულის ავტომობილის ჩხრეკისას ნივთმტკიცებად ამოღებულია მაკაროვის სისტემის ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი და 6 ვაზნა. ამავე ბრალდებით, ვაკე-საბურთალოს მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა 1999 წელს დაბადებული ნ.ჭ. დააკავეს. მისი საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას, პოლიციამ ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი და 6 ცალი ვაზნა ამოიღო.
იმერეთის რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის, ლენტეხის რაიონული სამმართველოს, ონის რაიონული სამმართველოს და ქუთაისის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შენახვა-გასაღების ბრალდებით 3 პირი დააკავეს.
ლენტეხის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა 1957 წელს დაბადებული ა.ლ.-ის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი და 10 ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღეს. 1979 წელს დაბადებული ი.ჩ.-ის საცხოვრებელი სახლიდან კი ონის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა ასევე ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი და 12 ვაზნა ამოიღეს.
რაც შეეხება ქუთაისის საქალაქო სამმართველოს მიერ დაკავებულ, წარსულში სხვადასხვა დანაშაულისთვის ნასამართლევ, 1950 წელს დაბადებულ ჯ.ბ.-ს, პოლიციამ განახორციელა იარაღის საკონტროლო შესყიდვა და აღნიშნული შესყიდვის ფარული აუდიო-ვიდეო ჩაწერა, რითაც დადასტურდა დაკავებულის მიერ ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო რეალიზაციის ფაქტი. ქუთაისის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლებმა ნივთმტკიცებად ამოიღეს ბრალდებულის მიერ გაყიდული ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი და 115 ვაზნა, იარაღის რეალიზაციის შედეგად აღებული თანხა, ასევე, აირხმოვანი პისტოლეტი და "გეკოს" ტიპის შაშხანა.
ახალქალაქის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1985 წელს დაბადებული რ.მ. ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვისთვის დააკავეს. სამართალდამცველებმა, ბრალდებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა 1968 წელს დაბადებული გ.ა. ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით დააკავეს. პოლიციამ გურჯაანის მუნიციპალიტეტის ერთ-ერთ სოფელში, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დაკავებულის საცხოვრებელ სახლში ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი და 67 ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა 1964 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი შ.ხ. და 1984 წელს დაბადებული გ.პ. ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით სხვადასხვა დროს დააკავეს.
სამართალდამცველებმა შ.ხ.-ს საცხოვრებელ სახლში მოსამართლის განჩინების საფუძველზე ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს ორი ცეცხლსასროლი იარაღი და 106 საბრძოლო ვაზნა.
ხოლო გ.პ-ს საცხოვრებელი სახლში ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოღებულია პისტოლეტი, ორი ვაზნა , "გეკოს" ტიპის შაშხანა, ასევე სანადირო თოფი.
ასევე ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით დააკავეს აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა 1988 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი ო.ფ.
სამართალდამცველებმა ბათუმში ო.ფ.-ს საცხოვრებელ სახლში ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს ცეცხლსასროლი იარაღი და სამი ვაზნა.
ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვის, ტარების და გასაღების ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-3, მე-4 და მე-5 ნაწილებით მიმდინარეობს.

Employees of the Ministry of Internal Affairs, as a result of recently held operative-search measures and investigative actions seized illegal firearms and ammunition in Tbilisi and regions of the country - 14 persons were arrested.
The employees of the main division of the Central Criminal Police Department for the fight against organized crime, as a result of operational measures and investigative actions, detained three persons convicted of various crimes in the past - B.A. born in 1981, N.V. born in 1972. and G.I., born in 1992 on charges of illegal acquisition and possession of firearms.
During the search of B.A.'s residence, the law enforcement officers seized a pistol and 16 cartridges as evidence, while a pistol, a muzzle and 20 cartridges were recovered from N.V.'s house. As for G.I., law enforcement officers, as a result of his personal search, removed a pistol, 2 muzzles and 8 cartridges as evidence.
As a result of joint measures, the employees of the Main Investigation Division and the Main Detective Division of the Tbilisi Police Department arrested J.K., born in 1976. He was arrested on charges of illegal acquisition and possession of firearms. As a result of the personal search of the accused, the law enforcement officers recovered a firearm, a muzzle and 6 cartridges as evidence.
The employees of Vake-Saburtalo main division also arrested G.K born in 1984 in Tbilisi on charges of illegal purchase, storage and carrying of firearms. During the search of the detainee's car, a Makarov system firearm, muzzle and 6 cartridges were recovered as evidence. On the same charge, the employees of the main division of Vake-Saburtalo arrested N. Ch., born in 1999. During the search of his apartment, the police recovered a firearm, a muzzle and 6 cartridges.
The employees of Imereti Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Departments, Lentekhi District Division, Oni District Division and Kutaisi City Division, as a result of operational measures and investigative activities carried out at different times, arrested 3 persons on charges of illegal possession of firearms and ammunition.
During the search of the residence of A.L., born in 1957, the employees of the Lentekhi district division seized an automatic firearm, a muzzle and 10 cartridges as evidence. From the residence of I.C., born in 1979, the employees of the Oni district division also removed an automatic firearm, a muzzle and 12 cartridges.
As for JB, born in 1950, arrested by the Kutaisi City Division, convicted of various crimes in the past, the police carried out a controlled purchase of weapons and a secret audio-video recording of the aforementioned purchase, thus confirming the fact of illegal sale of firearms by the detainee. The employees of the Kutaisi city division took as evidence the automatic firearm sold by the accused and 115 cartridges, the money taken from the sale of weapons, as well as a silent pistol and a "Gekko" type rifle.
The employees of the Akhalkalaki district division, as a result of investigative actions based on operational information, arrested R.M. born in 1985 for illegal purchase and storage of firearms and ammunition. Law enforcement officers, during the search of the defendant's residence, seized an automatic firearm as evidence.
Employees of Kakheti Police Department, arrested G.A born in 1968 on charges of illegal purchase and storage of firearms and ammunition. As a result of the search conducted by the police in one of the villages of the Gurjaani municipality, based on the judge's ruling, in the house of the detainee, an automatic firearm, a muzzle and 67 cartridges were removed as evidence.
Employees of Kvemo Kartli Police Department, arrested Sh.Kh born in 1964 and G.P., born in 1984 on charges of illegal purchase and storage of firearms and ammunition.
As a result of the search conducted by the judge's ruling in Sh.Kh's residence, the law enforcement officers seized two firearms and 106 ammunition cartridges as evidence.
As a result of the search conducted in GP's residence, a pistol, two cartridges, a "Gecko" type rifle, and a hunting rifle were recovered as evidence.
Also, on the charge of illegal purchase and storage of firearms and ammunition, the employees of the Adjara Police Department arrested O.F., born in 1988, convicted in the past.
As a result of the search conducted in the residence of O.F. in Batumi, the law enforcement officers recovered a firearm and three cartridges as evidence.
Crimes are punishable by 3 to 9 years of imprisonment.
The investigation into the facts of illegal purchase and storage, carrying and selling of firearms and ammunition is being conducted under the 3rd, 4th and 5th parts of Article 236 of the Criminal Code of Georgia.