შინაგან საქმეთა სამინისტროს კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის გურჯაანის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1998 წელს დაბადებული ზ.გ. ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანების ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ალკოჰოლის ზემოქმედების ქვეშ მყოფმა ბრალდებულმა გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფელ ველისციხეში, ურთიერთშელაპარაკებისას, თანასოფლელი - 1997 წელს დაბადებული რ.ნ. ცივი იარაღის გამოყენებით დაჭრა და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა. დაჭრილ მამაკაცს შესაბამისი სამედიცინო დახმარება გაეწია, მის სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრება.

The officers of Gurjaani Regional Division of Kakheti Police Department of the Ministry of Internal Affairs as a result of immediate operative-search and investigative actions have detained Z.G. (DoB: 1998) on the fact of inflicting severe health injury on purpose.
The investigation established that the accused, who was under the influence of alcohol, during a conflict in the village of Velistsikhe, Gurjaani Municipality, with a fellow villager - R.N.(DoB: 1997) wounded him with a cold steel and fled from the scene. The wounded individual underwent relevant medical treatment and his life is not in danger.
Police seized the weapon of crime - a knife as an evidence.
The investigation is in progress on the fact of inflicting intentional severe health injury, article 117 envisaged by the Criminal Code of Georgia.