საქართველოს პარლამენტმა მესამე მოსმენით, მხარი დაუჭირა საქართველოს მთავრობის წარდგინებითა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს ავტორობით მომზადებულ საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტს, რომლითაც ცვლილებები შედის „სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ“ საქართველოს კანონსა და თანმდევ კანონებში.
საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი, ძალოვანი უწყებებიდან დათხოვნილ მოსამსახურეთა, ასევე, სახელმწიფო კომპენსაციის მიმღები სხვა პირების სოციალური გარანტიების გაუმჯობესებას ითვალისწინებს.
ცვლილებები 2024 წლის პირველი მაისიდან ამოქმედდება.
აღსანიშნავია, რომ საპარლამენტო განხილვების შედეგად, კანონპროექტში გათვალისწინებულ იქნა ინდექსაციის საკითხი, რომლის თანახმადაც 2025 წლის 1 იანვრიდან კომპენსაციის ზედა ზღვარი საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ კანონით ყოველწლიურად დაექვემდებარება ინდექსაციას, ისევე, როგორც ეს გათვალისწინებულია პენსიის მიმღები სხვა ყველა პირისთვის.

In the third reading, the Parliament of Georgia supported the package of legislative amendments prepared by the submission of the Government of Georgia and the authorship of the Ministry of Internal Affairs, by which changes are applied in the Law of Georgia and related laws "On State Compensation and State Academic Scholarship".
The package of legislative changes envisions the improvement of social guarantees for employees dismissed from law enforcement agencies, as well as for other persons receiving state compensation.
The compensation will also increase for former judges, former prosecutors, former parliamentarians and former employees of the parliamentary apparatus, former diplomats, former employees of civil aviation, former auditor general and his/her deputies.
The changes will come into force on May 1, 2024.
It should be noted that as a result of the parliamentary discussions, the indexation issue was included in the draft law, according to which from January 1, 2025, the upper limit of compensation will be subject to indexation each year according to the Law on the State Budget of Georgia, just as it is provided for all other pension recipients.