შინაგან საქმეთა სამინისტროში მიმდინარე კრიმინალური პოლიციის რეფორმის ფარგლებში, მართლწესრიგის 95 ოფიცერი ისანი-სამგორის რაიონში მუშაობას შეუდგა.
მართლწესრიგის ოფიცრები აქამდე, თბილისის მასშტაბით, ვაკე-საბურთალოს, დიდუბე-ჩუღურეთისა და ძველი თბილისის რაიონებში მუშაობდნენ. ამ დროისთვის, თბილისის მასშტაბით სულ 275 მართლწესრიგის ოფიცერი მუშაობს.
მართლწესრიგის ოფიცრებს პირველი სამუშაო დღის დაწყება შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორმა - სულხან თამაზაშვილმა, მოადგილესთან - თეიმურაზ კუპატაძესთან და ისანი-სამგორის მთავარი სამმართველოს უფროსთან - გურამ ნაცვლიშვილთან ერთად მიულოცა.
მართლწესრიგის ოფიცერი საზოგადოებაზე ორიენტირებული საპოლიციო საქმიანობის მოდელია, რომელიც მსოფლიოში დანაშაულის პრევენციის აპრობირებული ინსტრუმენტია. მართლწესრიგის ოფიცრის კომპეტენცია მოიცავს ისეთი მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა: არასრულწლოვნებთან, ოჯახში ძალადობასთან, სამეზობლო დავებთან, უკანონო მიგრაციასთან, მოწყვლად ჯგუფებთან დაკავშირებულ პრობლემებსა და გამოწვევებზე რეაგირება. მის ფუნქცია-მოვალეობებში, ასევე, შედის: დანაშაულის პრევენციაზე ორიენტირებული ღონისძიებების დაგეგმვა და განხორციელება; ინფორმაციის შეგროვება, სისტემატიზაცია და პირველადი დამუშავება; ადმინისტრაციული სამართალდარღვევების საქმეთა წარმოება; შესწრებულ დანაშაულზე რეაგირება.
ოფიცრების შერჩევა მოხდა როგორც მოქმედი თანამშრომლებიდან, ასევე, საკონკურსო წესით. კონკურსში გამარჯვებულმა კანდიდატებმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიაში რამდენიმეთვიანი ინტენსიური პროფესიული სწავლება გაიარეს.
მართლწესრიგის ოფიცრის ინსტიტუტი ჯერ დედაქალაქის მასშტაბით, ყველა უბანში, ხოლო მოგვიანებით, ეტაპობრივად მთელ საქართველოში დაინერგება.

Within the frames of the ongoing criminal police reform at the Ministry of Internal Affairs, 95 community officers have started working in Isani-Samgori district.
Until recent period, community officers have only been working in Vake-Saburtalo, Didube-Chugureti and Old Tbilisi police divisions of Tbilisi. At this moment, there are a total of 275 community officers operating in Tbilisi.
Sulkhan Tamazashvili- Director of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs along with Teimuraz Kupatadze- Deputy Head of Tbilisi Police Department and Guram Natsvlishvili- Head of Isani-Samgori Police Main Division, congratulated the community officers on the first working day.
The community officer is a model of community-oriented policing that is widely approbated tool in crime prevention worldwide. Community officer is responsible for addressing important issues and challenges related to juveniles, domestic violence, neighborhood disputes, illegal migration, and problems related to vulnerable groups. Its functions and responsibilities also include: planning and implementation of crime prevention activities; data collection, systematization and processing of information; proceedings of administrative violations; Responding to the witnessed crime and etc.
Officers were selected from the current staff as well as through competition. The winners of the competition underwent several months of intensive professional training at the Academy of the Ministry of Internal Affairs.