გვსურს, საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია წინასააჩევნო პერიოდში მომხდარ, შესაძლო დანაშაულებრივ ფაქტებზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეაგირების შესახებ.
ბოლო დღეების განმავლობაში ზოგიერთი მედიასაშუალების და ცალკეული პირების მხრიდან ვრცელდება ინფორმაცია სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან მომხდარ დანაშაულებზე თითქოსდა არასათანადო რეაგირების შესახებ, რაც არ შეესაბამება სინამდვილეს.
წინასაარჩევნო პერიოდში მსგავსი მესიჯები ხელს უწყობს დაუსჯელობის სინდრომის დამკვირდებას და ახალისებს ძალადობას იმ ფონზე, როცა არჩევნების დღეს, პოლიციის ჩარევის შედეგად, ფიზიკური დაპირისპირების არაერთი შემთხვევა იქნა თავიდან აცილებული და დღეის მდგომარეობით, სამართალდამცავი ორგანოების მიერ არჩევნებთან დაკავშირებულ ძალადობის ფაქტებზე 21 პირია სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემული.
ბრალდებულთა შორის არიან როგორც ოპოზიციური პარტიების, ასევე, მმართველი პარტიის წარმომადგენლები და მხარდამჭერები.
გაცნობებთ, რომ ჯერ კიდევ არჩევნების გამოცხადებამდე, შინაგან საქმეთა მინისტრის ბრძანებით შეიქმნა პოლიციის მობილური ჯგუფები, რომლებიც მთელი ქვეყნის მასშტაბით არჩევნების მშვიდ და უსაფრთხო გარემოში ჩატარებას უზრუნველყოფენ. პოლიციის აქტიური მუშაობის შედეგად, არჩევნების დღეს და შემდგომ პერიოდში ძალადობის არაერთი ფაქტი იქნა თავიდან აცილებული.
ამასთან, მედიასაშუალებებით გავრცელებულ და სადამკვირვებლო ორგანიზაციების მიერ მოწოდებულ ყველა ინფორმაციაზე, რომელიც შეიცავდა დანაშაულის ნიშნებს, დაუყოვნებლივ დაიწყო გამოძიება, ხოლო მტკიცებულებების მოპოვებისთანავე - სისხლისსამართლებრივი დევნა. მათ შორის, კონკრეტული პირები არიან ბრალდებული ადიგენში, თიანეთში, ქუთაისის საკრებულოში, ახალქალაქსა და ონში მომხდარ ძალადობის ფაქტებზე.
საპრეზიდენტო არჩევნების დროს ძალადობის კლებასა და პოლიციის მხრიდან სათანადო რეაგირებაზე აღნიშნულია საერთაშორისო და ადგილობრივი სადამკვირვებლო მისიების ანგარიშებშიც.
გარდა ამისა, მიმდინარე კვირას მედიასაშუალებებით და არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ გავრცელებული ინფორმაციების გადასამოწმებლად უპრეცედენტო რაოდენობის (231) მოწმე გამოიკითხა ბოლო 48 საათის განმავლობაში. გამოკითხული იქნენ მუნიციპალიტეტის მერიის თანამშრომლები, საჯარო სკოლების დირექტორები და პედაგოგები, საბავშვო ბაღების აღმზრდელები, საუბრო საარჩევნო კომისიის წევრები, ადგილობრივი მოსახლეობა, მათ შორის პენსიონერი და სოციალურად დაუცველი პირები. შედეგად, გამოკითხულ პირთა მიერ ფაქტების მნიშვნელოვანი ნაწილი არ დადასტურდა. მათ შორის, არ დადასტურდა ვინმეს მხრიდან დანაშაულის ჩადენა ოზურგეთში გრიგოლ ვაშაძის პლაკატის გაკვრის დროს. ასევე, არ დადასტურდა ვალეს და სიღნაღის საბავშვო ბაღებსა და სკოლებში დასაქმებულების მიმართ ზეწოლა "ქართული ოცნების" მხარდაჭერილი კანდიდატის სასარგებლოდ ხმის მისაცემად. დადასტურებულ ფაქტებზე დაიწყება გამოძიება, ხოლო მათი ნაწილის შესწავლა გრძელდება.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო არის პოლიტიკურად ნეიტრალური უწყება, რომლის უმთავრესი ამოცანაა დაიცვას საზოგადოებრივი წესრიგი და უზრუნველყოს არჩევნების უსაფრთხო გარემოში ჩატარება. ამ მიზნით, ნებისმიერი სამართალდამრღვევის მიმართ, განურჩევლად მათი პოლიტიკური კუთვნილებისა, გამოყენებული იქნება კანონით გათვალისწინებული ღონისძიებები. არც ერთი დანაშაულებრივი ქმედება არ დარჩება დაუსჯელი.
არჩევნების გამოცხადების დღიდან ჩვენ აქტიურად ვთანამშრომლობთ საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიებთან, რომლებსაც პერიოდულად ვაწვდით ინფორმაციას დანაშაულის ფაქტებზე პოლიციის რეაგირების შესახებ. მზად ვართ, ნებისმიერ ადგილობრივ თუ საერთაშორისო სადამკვირვებლო ორგანიზაციას მივაწოდოთ ინფორმაცია გაწეული სამუშაოს შესახებ.
ამასთან, მოვუწოდებთ ყველა პირს და ორგანიზაციას, ვინც შესაძლო დანაშაულთან დაკავშირებით ფლობს ინფორმაციას, დაუყოვნებლივ მოახდინონ პოლიციის ინფორმირება იმისთვის, რომ სამართალდამცველების მიერ თითოეული ფაქტის გადამოწმება და სათანადო რეაგირება არჩევნების დღემდე განხორციელდეს.

- We would like to inform the society on the responding actions taken by the Ministry of Internal Affairs regarding alleged criminal activities during the pre-election period.
- During the recent days, certain media outlets and specific persons disseminate information that the law enforcement agencies do not take sufficient measures to address the criminal activities, which does not reflect the reality.
- Spreading such kind of messages during pre-election period encourages inception of impunity syndrome and boosts violence, while on the elections day, as a result of police intervention, number of physical confrontations were prevented and as of today 21 persons are charged for the criminal offenses related to the violence on the elections.
- Among the accused, there are representatives and supporters both of the opposition parties and the ruling party.
- Hereby, please, be informed that even before the announcement of the elections, the Order of the Minister of the Internal Affairs created mobile police groups that would ensure that elections all over the country is conducted in peaceful and safe environment. As a result of active police work on the election day as well as during the follow-up period multiple violent facts were prevented.
- Furthermore, investigations were immediately launched regarding the information disseminated by media and provided by the observing organizations containing criminal elements. As soon as the evidence was obtained, criminal persecution was initiated. Accordingly, specific persons are charged for the violence that took place in Adigeni, Tianeti, Kutaisi Municipality, Akhalkalaki and Oni.
- Decrease of violence and appropriate reactions of the police are highlighted in the reports of local and international observation missions.
- Additionally, unprecedented number of witnesses (231) were interviewed in past 48 hours regarding the information disseminated this week by the media and non-governmental organization. Interviewees included employees of city hall municipality, directors and teachers of public schools, governesses of kindergartens, members of district election commissions, local population among which were pensioners and socially vulnerable persons. As a result of the interviews, the majority of the facts were not confirmed, including the commitment of crime during putting up Grigol Vashadze’s poster in Ozurgeti. Furthermore, alleged pressure on the employees of kindergartens and schools of Vale and Signagi to vote in favor of the Georgian Dream supported candidate was not confirmed. Confirmed facts will be investigated, while the rest of them are still being examined.
- The Ministry of Internal Affairs is a politically neutral agency, whose main function is to observe public order and to ensure conduction of elections in safe environment. For this purpose, measures prescribed by the law will be applied to any violations of law, irrespective their political nature.
- We actively cooperate with international monitoring missions since the day of announcement of elections and periodically provide them information on the response to criminal facts by the police. We express our readiness to provide the information on conducted activities to any local or international monitoring bodies.
- Hereby, we call upon every person and organization, who has an information on alleged crime, to inform the police immediately thereof, so the law enforcers will be able to check each fact and make due response thereto before the day of elections.