შინაგან საქმეთა მინისტრმა, გიორგი მღებრიშვილმა, ინტერპოლის გენერალური სამდივნოს პროექტ „მილენიუმის“ კონფერენცია გახსნა.
საქართველოს შს მინისტრმა კონფერენციაზე მოწვეულ 24 ქვეყნის 58 დელეგატს სიტყვით მიმართა და უწყების მიერ საერთაშორისო საპოლიციო თანამშრომლობის კუთხით მიღწეული შედეგები და განხორციელებული პროექტები გააცნო. როგორც გიორგი მღებრიშვილმა აღნიშნა: „ჩვენს ქვეყანას ამ პროექტის არსებობაში დიდი წვლილი მიუძღვის, გამომდინარე იქიდან, რომ საქართველოს სამართალდამცავ ორგანოებს ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის კუთხით დიდი გამოცდილება გააჩნიათ. დღევანდელი სამუშაო ჯგუფის შეკრების მიზანია, როგორც ტრანსნაციონალურ, ევრაზიულ, ორგანიზებულ დანაშაულებრივ ჯგუფებთან ბრძოლის კუთხით გამოცდილების გაზიარება, აგრეთვე, ინსტიტუციონალური და ამასთან, უფრო მჭიდრო ურთიერთობების ჩამოყალიბება. იმედი მაქვს, რომ ყველა ქვეყნის სამართალდამცავი ორგანოების ერთობლივი ძალისხმევით დაძლეული იქნება ის გამოწვევები, რომლის წინაშეც დგას დღევანდელი მსოფლიო და ეს შეხვედრაც საერთაშორისო კრიმინალთან ბრძოლის საქმეში თავის წვლილს შეიტანს“.
„მილენიუმი“ საერთაშორისო ორგანიზებული დანაშაულის შესახებ ინტერპოლის გენერალური სამდივნოს და წევრი ქვეყნების ერთობლივ პროექტს წარმოადგენს, რომელიც „დიდი რვიანის“ (G8) სამართალდამცავთა ჯგუფის მიერ არის შემუშავებული. პროექტი განსაკუთრებულ ყურადღებას ტრანსნაციონალურ, ევრაზიულ, ორგანიზებულ დანაშაულს (TEOC) უთმობს.
2015 წელს, პრაღაში ჩატარებული სამუშაო ჯგუფის ბოლო შეხვედრის ფარგლებში, ინტერპოლის გენერალურმა სამდივნომ გამოიჩინა ინიციატივა, რომ პროექტის წევრი ქვეყნებიდან სამი წამყვანი წევრი შერჩეულიყო. საქართველომ გამოთქვა სურვილი, მონაწილეობა მიეღო ახალ ინიციატივაში და საფრანგეთთან და გერმანიასთან ერთად, პროექტ „მილენიუმის“ წამყვანი წევრი ქვეყანა გახდა.
თბილისში გამართულ ორდღიან კონფერენციაში ინტერპოლის გენერალური სამდივნოს, ევროპოლის და პროექტ „მილენიუმის“ 24 წევრი ქვეყნის (აშშ, დიდი ბრიტანეთი, ლატვია, ფინეთი, გერმანია, შვეიცარია, საქართველო, ბელარუსი, აზერბაიჯანი, ესტონეთი, შვედეთი, ესპანეთი, რუსეთის ფედერაცია, ჩეხეთი, ისრაელი, საბერძნეთი, ავსტრია, საფრანგეთი, იტალია, იაპონია, მოლდოვა, კანადა, ბელგია, უკრაინა, არაბთა გაერთიანებული საამიროები) 58 დელეგატი, ასევე, საფრანგეთის, ავსტრიის, ისრაელის და საბერძნეთის პოლიციის ატაშეები მონაწილეობენ.
კონფერენციის ფარგლებში ასევე გაიმართება სამუშაო ჯგუფის შეხვედრები, სადაც დელეგატები საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოების მიერ ე.წ. „კანონიერი ქურდებისა“ და ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში მიღწეულ წარმატებებს გაეცნობიან.

Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili has opened “Millennium” forum, the project of General Secretariat of Interpol.
At the conference Minister of Internal Affairs addressed 58 delegates from 24 countries and acquainted them with results achieved in the field of international police cooperation and implemented projects. As Minister stated- “Our country has made its huge contribution in this project, as Georgian law enforcers have a rich experience in the fight against organized crime. Aim of today’s meeting is to share experience on transnational, Eurasian organized crime and to further enhance relations on the institutional level. I hope that these challenges, faced by the contemporary world, will be overcome with joint efforts and this meeting will also contribute to the fight against the organized crime”.
“Millenium” is the joint project of General Secretariat of Interpol and its member states which has been elaborated by the group of law enforcers from “G8”. The project is focused on transnational, Eurasian organized crime (TEOC).
In 2015, when the last meeting of the working group was held in Prague, General Secretariat of Interpol came up with an initiative to choose three leading members from the member states. Georgia expressed willingness to participate in a new initiative along with Germany and France and thus, became the leading member of project “Millennium”.
In the two-day conference, 58 delegates from General Secretariat of Interpol, Europol and member states of project “Millennium” (US, Great Britain, Latvia, Finland, Germany, Switzerland, Georgia, Belarus, Azerbaijan, Estonia, Sweden, Spain, Russian Federation, Czech Republic, Israel, Greece, Austria, France, Italy, Japan, Moldova, Canada, Belgium, Ukraine, United Arab Emirates) as well as attaches from France, Austria, Israel and Greece took part.
Within the frames of the conference work meetings will also be held to acquaint delegates with the success achieved in the fight against the so called “thieves in law” and organized crime.