საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი აშშ-ს ნარკოტიკების წინააღმდეგ ბრძოლის ადმინისტრაციის (DEA) ახლო აღმოსავლეთის რეგიონული ოფისის დირექტორს - კაილ უილიამსონს შეხვდა. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ აშშ-ს ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი ნიკოლას ბერლინერი და აშშ-ს ნარკოტიკების წინააღმდეგ ბრძოლის ადმინისტრაციის ატაშე საქართველოში.
მხარეებმა პოზიტიურად შეაფასეს ბოლო წლებში საქართველოს შს სამინისტროსა და აშშ-ს ნარკოტიკების წინააღმდეგ ბრძოლის ადმინისტრაციას შორის არსებული თანამშრომლობა და ურთიერთობების კიდევ უფრო გაღრმავების პერსპექტივაზე იმსჯელეს.
გიორგი მღებრიშვილმა კაილ უილიამსონს შს სამინისტროში ნარკოტიკების წინააღმდეგ ბრძოლის კუთხით განხორციელებული და მიმდინარე რეფორმები გააცნო.
შეხვედრაზე ხაზი გაესვა იმ ფაქტს, რომ აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ნარკოტიკების კონტროლის საერთაშორისო სტრატეგიის 2016 წლის ანგარიშში, საქართველოს შსს-ს მიერ ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლისა და ნარკოტიკებთან დაკავშირებული საერთაშორისო გამოძიებების ხელშეწყობის მიზნით განხორციელებულ ღონისძიებებს მაღალი შეფასება მიეცა.
როგორც კაილ უილიამსონმა აღნიშნა, საქართველოს შს სამინისტროსთან წარმატებული თანამშრომლობის შედეგად, 2016 წელს აშშ-ს ნარკოტიკების წინააღმდეგ ბრძოლის ადმინისტრაციამ (DEA) თბილისში, აშშ-ს საელჩოში ოფისი გახსნა და მუდმივი წარმომადგენელი - ატაშე დანიშნა.
საქართველოს შს მინისტრმა და DEA-ს ახლო აღმოსავლეთის რეგიონული ოფისის დირექტორმა, პროაქტიული გამოძიების გაძლიერების მიზნით შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტში შექმნილ ნარკოტრანზიტების განყოფილებაზეც ისაუბრეს, რომლის ანალიზის საფუძველზეც ნარკოტრანზიტის რამდენიმე მნიშვნელოვანი მარშრუტი გამოვლინდა.
გიორგი მღებრიშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა ნარკოტიკული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში ერთობლივი ღონისძიებებისა და ტრენინგების მნიშვნელობა.

Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili held meeting with the regional director of the United States Drug Enforcement Administration (DEA) -Kyle Williamson. The meeting was also attended by Deputy Chief of Mission Nicholas Berliner and attache from DEA.
The sides positively assessed the cooperation that developed in recent years between the Ministry of Internal Affairs of Georgia and Drug Enforcement Administration and reviewed the issues connected with enhancing the existing relations.
Giorgi Mgebrisvili acquainted Kyle Williamson with ongoing and implemented reforms held in the sphere of the fight against drugs.
At the meeting it was pointed out that in the report of the US State Department on the drug control international strategy 2016 Georgia was given high credits for the activities held by the Ministry of Internal Affairs in contributing to the international investigation cases in the field of the organized crime and drugs.
As it was pointed out by Kyle Williamson, as a result of the successful cooperation with the Ministry of Internal Affairs of Georgia in 2016 DEA administration opened regional office in Tbilisi with permanent representative.
Minister of Internal Affairs and head of the regional office of DEA also reviewed the unit created in the Central Criminal Police Department which investigates cases of drug transits. Based on the mentioned unit’s analyses, several important drug routes have been exposed.
Giorgi Mgebrishvili outlined the importance of the joint activities and trainings in the fight against drug crime.