გიორგი მღებრიშვილმა და დავით სერგეენკომ შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროსა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის ურთიერთშეთანხმების დოკუმენტს მოაწერეს ხელი.
აღნიშნული შეთანხმების საფუძველზე, საქართველოში ფსიქოტროპულ მედიკამენტებზე შიდა კვოტები დაწესდა. კვოტები განისაზღვრა 6 პრეპარატზე, კერძოდ: გაბაპენტინზე, ზოპიკლონზე, ბაკლოფენზე, ზალეპლონზე, ტროპიკამიდსა და დექსტრომეტორფანზე.
კვოტების დადგენის მთავარი მიზანია ქვეყანაში ფსიქოტროპული ფარმაცევტული პროდუქციის შემოტანის რაოდენობის მკაცრად განსაზღვრა და ამ მიმართულებით მონიტორინგის გაძლიერება. ეს გადაწყვეტილება ხელს შეუწყობს აღნიშნული მედიკამენტების არასაჭიროებისამებრ მოხმარების შეზღუდვას და ე.წ. სააფთიაქო ნარკომანიის პრევენციას.
ბოლო პერიოდში, შინაგან საქმეთა სამინისტროს და შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ერთობლივი ძალისხმევით, ე.წ. „სააფთიაქო ნარკომანიის“ წინააღმდეგ არაერთი ცვლილება და რეფორმა განხორციელდა, რამაც ქვეყანაში მნიშვნელოვნად შეამცირა ინტრავენური სააფთიაქო ნარკომანია. თუმცა, ნარკომანიის ტაბლეტირებული ფორმა კვლავ რჩება ნარკოპოლიტიკის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გამოწვევად. შიდა კვოტების განსაზღვრა ტაბლეტირებული სააფთიაქო ნარკომანიის წინააღმდეგ ბრძოლაში ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი წინგადადგმული ნაბიჯი იქნება.
ფსიქოტროპულ ნივთიერებებზე შიდა კვოტების განსაზღვრის გადაწყვეტილება სპეციალურმა საბჭომ მიიღო, რომლის თავმჯდომარეა შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი დავით სერგეენკო და თანათავმჯდომარე - შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი. საბჭოს შემადგენლობაში არიან პარლამენტის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის კომიტეტის ხელმძღვანელი აკაკი ზოიძე და შესაბამისი სამსახურების წარმომადგენლები.
ერთობლივ სათათბირო ორგანოს - საბჭოს აქვს ნებისმიერ დროს შეკრების და დეფიციტის არსებობის შემთხვევაში, ფსიქოტროპულ მედიკამენტებზე კვოტების გაზრდასთან დაკავშირებით გადაწყვეტილების მიღების უფლებამოსილება.

Giorgi Mgebrishvili and Davit Sergeenko have signed the agreement between the Ministry of Internal Affairs and Ministry of Labor, Health and Social Affairs.
On the basis of the mentioned agreement quotas were established in Georgia on the import of psychotropic medications. Quotas have been imposed on the following psychotropic medications: Gabapentin, Zopiklon, Baklophen, Zaleplon, Tropicamide and Dextromethorphan.
Establishing quotas is aimed to strictly define number of psychotropic medication imported in the country and to strengthen monitoring in this direction. The mentioned decision will contribute to the restriction of the misuse of the mentioned medications and will serve as the prevention of the pharmacy drug addiction.
In the recent period, as a result of the joint activities held by the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Labor, Health and Social Affairs a number of legislative changes and reforms have been implemented against the so called Pharmacy drug addiction, which has substantially decreased intravenous consumption of drugs. However, consumption of drug pills still remains one of the main challenges to face. Establishing quotas against the drug pills is another step forward in the fight against pharmacy drug addiction.
Decision to establish quotas on the drug pills was made by the special council, headed by the Minister of Ministry of Labor, Health and Social Affairs Davit Sergeenko and co-chairman-Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili. The council is also comprised of the head of parliamentary committee for health and social affairs Akaki Zoidze and other relevant service representatives.
The joint consultative body is authorized to increase quotas in case of the lack of the mentioned medications.