შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი აშშ-ს ჯორჯიის შტატის გამოძიების ბიუროს ხელმძღვანელს, ვერნან ქანანს შეხვდა. შეხვედრას ჯორჯიის შტატის საზოგადოებრივი უსაფრთხოების სასწავლო ცენტრის პროფესორი დეილ მენი, სახელმწიფო ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის საერთაშორისო ბიუროს (INL) პროგრამის კოორდინატორები და საქართველოში აშშ-ს საელჩოს წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
მხარეებმა ორ ქვეყნას შორის სამართლდამცავ სფეროში არსებული თანამშრომლობის ფარგლებში მიღწეული პროგრესი და სამომავლო გეგმები განიხლეს.
შს მინისტრმა აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტსა და INL-ს მრავალწლიანი თანამშრომლობის შედეგად განხორციელებული წარმატებული პროექტებისთვის, ასევე, საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის კუთხით გატარებული რეფორმების პროცესში დახმარებისთვის მადლობა გადაუხადა.
გიორგი მღებრიშვილმა ყურადღება გაამახვილა იმ მნიშვნელოვან პროექტებზე, რომლებიც საქართველოს შს სამინისტროში აშშ–ს მხარდაჭერით ხორციელდება, მათ შორისაა, საზღვრის უსაფრთხოების უზრუნველყოფა და საპატრულო პოლიციის ტექნიკური აღჭურვა.
შეხვედრაზე შს მინისტრმა შსს-ს აკადემიის რეგიონალურ ცენტრად ჩამოყალიბების პროექტის შესახებაც ისაუბრა, რომლის განხორციელებაც უხალოეს მომავალში აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის მხარდაჭერით დაიწყება.
აშშ-ს დელეგაციის წევრებმა გიორგი მღებრიშვილს შს სამინისტროში მიმდინარე და დეგეგმილი რეფორმების განხორციელებაში სრული მხარადაჭერა გამოუცხადეს. როგორც აშშ-ს ჯორჯიის შტატის გამოძიების ბიუროს ხელმძღვანელმა შს მინისტრთან საუბრისას აღნიშნა: „ჩვენ ერთიანი საპოლიციო საზოგადოების წარმომადგენლები ვართ, ერთნაირი პრობლემებით. ამიტომ გამოცდილების გაზიარებას და პარტნიორობას დიდი მნიშვნელობა აქვს“.
ვერნან ქანანმა გიორგი მღებრიშვილი კალიფორნიაში, სან დიეგოში, პოლიციის ხელმძღვანელ პირთა საერთაშორისო ასოციაციის კონფერენციაზე მიიწვია, რომელიც მიმდინარე წლის ოქტომბერშია დაგეგმილი. ამერიკულმა მხარემ საქართველოს შს მინისტრს ასოციაციაში გაწევრიანება ოფიციალურად შესთავაზა.

Mr. Giorgi Mghebrishvili, the Minister of Internal Affairs of Georgia met Mr. Vernon Keenan, the Head of Georgia Bureau of Investigation, the US. The meeting was attended by Mr. Dale Man, professor of the Public Safety Training Center of the state of Georgia, coordinators of the U.S. State Department's Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL) program and the representatives of the Embassy of the United States of America to Georgia.
The parties discussed the achievements in the field of law enforcement co-operation between the two countries and reviewed the future plans.
The Minister of Internal Affairs thanked the US State Department and the INL for successful projects implemented as a result of many years of cooperation as well as for their assistance in the reforms carried out in terms of Georgia’s Euro-Atlantic integration.
Mr. Giorgi Mghebrishvili paid attention to the important projects being implemented in the Ministry of Internal Affairs of Georgia with the support of the US, including border security and patrol police equipment.
At the meeting the Minister talked about the project regarding the establishment of the Academy of the MIA as a regional center; implementation of the mentioned project will be commenced in the nearest future with the support of the US State Department.
The US delegation members expressed full support to Mr. Giorgi Mghebrishvili in implementation of ongoing and planned reforms in the Ministry of Internal Affairs. The Head of the Georgia Bureau of Investigation declared: “We are the representatives of joint police community and we have the same problems. Therefore, sharing experiences and partnership is the issue of great importance. "
Mr. Vernon Keenan invited Mr. Giorgi Mghebrishvili to the Police Leadership International Association Conference which is scheduled in October in San Diego, California. The US party officially invited the Minister of Internal Affairs of Georgia to join the Association.