მიმდინარე წლის 3 მარტს ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა ნარკოტიკების კონტროლის შესახებ 2016 წლის ანგარიში გამოაქვეყნა, რომელშიც სხვა ქვეყნებთან ერთად საქართველოზეც არის საუბარი. ანგარიშში მოცემულია შეფასებები 2015 წლის განმავლობაში საქართველოში ნარკოტიკული დანაშაული წინააღმდეგ გატარებული ღონისძიებების შესახებ. აღნიშნული ანგარიშები ყოველწლიურად ქვეყნდება აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე.
ანგარიშის თანახმად:
- 2014 წელს საქართველოს ხელისუფლებამ ამოიღო რეკორდული რაოდენობის 2,8 ტონა თხევადი ჰეროინი;
- 2015 წლის პირველ ათ თვეში უკანონო ნარკოტიკების ამოღების მნიშვნელოვანი ოპერაციის შედეგად, ამოიღეს 37 კილოგრამი (კგ) კოკაინი და 60 კილოგრამი (კგ) ამფეტამინი;
- ნარკომარშრუტების მეთვალყურეობის მიზნით, 2014 წლის დეკემბერში შინაგან საქმეთა სამინისტრომ შექმნა სპეციალური ანალიტიკური დანაყოფი, რომელმაც თბილისის აეროპორტში ამოღების მრავალ ოპერაციაში შეიტანა წვლილი;
- 2015 წელს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის ანტიტერორისტულ დანაყოფებს ჩაუტარდათ ტრენინგი, მათ შორის, ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლის ხერხებსა და ანალიტიკურ შესაძლებლობებში, ასევე, საქართველოს საბაჟო მომსახურებასთან გაფართოებული თანამშრომლობის საკითხებში;
- 2015 წლის სექტემბერს ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა დაასრულა ორწლიანი პროექტი თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში უწყებათაშორისი ანტინარკოტიკული კინოლოგიური დანაყოფის გასავითარებლად;
- 2015 წლის მნიშვნელოვან მოვლენას განეკუთვნება კიდევ ორი ქართველი პოლიციის ატაშეს წარგზავნა გერმანიასა და ესპანეთში. უახლოეს მომავალში იგეგმება პოლიციის ატაშეების წარგზავნა პოლონეთში, ყაზახეთსა და იტალიაში;
- ნარკოტიკების წინააღმდეგ ბრძოლის სახელმწიფო სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის განხორციელების ფარგლებში, 2015 წელს პოზიტიური საჯარო მესიჯების საშუალებით გაძლიერდა კამპანია ახალგაზრდებში ჯანსაღი ცხოვრების სტილის ხელშესაწყობად;
- ნოემბერში საქართველომ შექმნა ნარკოტიკების მონიტორინგის ეროვნული ცენტრი, ნარკოტიკებისა და ნარკოდამოკიდებულების ევროპის მონიტორინგის ცენტრთან ხელი მოეწერა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს;
- საქართველო ასევე იყენებს აშშ–ს მიერ განვითარებულ სასწავლო გეგმას ნარკოტიკების მომხმარებელთა თერაპიაში ჩართულ პერსონალთა ტრეინინგებისა და პროფესიონალიზაციის მხარდასაჭერად. პროგრამა ქმნის ადგილობრივი ტრენერების შტატს, რომელიც სწავლებას მთელი ქვეყნის მასშტაბით ჩაატარებს.

On March 3 the US State Department released the report of 2016 on drug control, which along with other countries addresses Georgia. The report provides the assessments of the measures carried out in Georgia in 2015 against drug-related offenses. The mentioned reports are published annually on the US State Department's official website.
According to the report:
- In 2014 the Georgian authorities seized a record amount of liquid heroin - 2.8 tons;
- In the first ten months of 2015, as a result of the significant operation carried out for seizure of illicit drugs 37 kilograms (kg) of cocaine and 60 kilograms (kg) of amphetamine were seized;
- For the purpose of drug-routs surveillance, in December, 2014 the Ministry of Internal Affairs created a special analytical unit, which contributed to numerous operations for seizures in Tbilisi Airport;
- In 2015 the anti-terrorist units of the Central Criminal Police were trained in the issues of the methods for combating money laundering and analytical skills, as well as the expanded cooperation with the customs service of Georgia;
• In September, 2015 the United States completed a two-year project for development of an inter-agency anti-drug cynology unit at Tbilisi International Airport;
• 2015 is also significant for designation of two more Georgian Liaison Police Officers to Germany and Spain. It is planned to assign the liaison Police officers to Poland, Kazakhstan and Italy in the near future;
• Within the frames of implementation of the Drug Enforcement State Strategy and Action Plan, in 2015 the campaign promoting the healthy lifestyles in youth was strengthened by positive public messages;
• In November Georgia created the National Monitoring Centre for Drugs; also the Memorandum of Understanding was signed with the European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction;
• Georgia also uses a curriculum developed by the US for training of the personnel involved in the treatment of drug users and professionalization support. The program creates the staff of local trainers, who will carry out the training across the country.