შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ მონაწილეობა მიიღო ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ მიმართული 16-დღიანი გლობალური კამპანიის ფარგლებში სექსუალური ძალადობის მსხვერპლებისათვის მართლმსაჯულებაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესების შესახებ გამართულ მაღალი დონის შეხვედრაში.
ალექსანდრე დარახველიძემ ისაუბრა სექსუალური ძალადობის საქმეებთან დაკავშირებით სამინისტროს მიერ განსახორციელებელი რეაგირების სტანდარტებზე, პოლიციაში ამ მიმართულებით მიღწეულ პროგრესსა და გამოწვევებზე. მან ასევე ხაზი გაუსვა მართლმსაჯულების განხორციელებისას სექსუალური ძალადობის დანაშაულების სპეციფიკური ბუნების გათავისების აუცილებლობას და ასეთი კატეგორიის საქმეებზე მსხვერპლზე ორიენტირებული მიდგომების გამოყენების მნიშვნელობას.
შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის სექსუალურ ძალადობაზე სათანადო სამართალწარმოების განხორციელება ერთ-ერთ პრიორიტეტს წარმოადგენს. ამ მხრივ, სამინისტროში უკვე გადაიდგა ხელშესახები ნაბიჯები, რომელთაგან განსაკუთრებით აღსანიშნავია მიმდინარე წელს სექსუალური ძალადობის ეფექტიანი გამოძიების წარმოების თაობაზე განხორციელებული გამომძიებელთა სპეციალიზაცია, რომლის ფარგლებშიც სამინისტროს შესაბამისი ტერიტორიული და სტრუქტურული ერთეულის 232 პოლიციელს სპეციალიზებული გამომძიებლის სტატუსი მიენიჭა.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო წელსაც უერთდება ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ მიმართულ 16-დღიან გლობალურ კამპანიას და კიდევ ერთხელ გმობს მათ მიმართ განხორციელებული ძალადობის ნებისმიერ ფორმას, რაც დიდ დაბრკოლებას წარმოადგენს ქალების სრული თანასწორუფლებიანობის მიღწევის პროცესში. აღნიშნული შეხვედრა გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN Women) ორგანიზებით, გაეროს ერთობლივი პროგრამის - „გენდერული თანასწორობისთვის“ ფარგლებში გაიმართა, რომელიც შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით ხორციელდება. ღონისძიებას საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები, საერთაშორისო ორგანიზაციების და სხვადასხვა უწყების ხელმძღვანელი პირები დაესწრნენ.

The Deputy Minister of Internal Affairs, Aleksandre Darakhvelidze took part in a high-level meeting on improving access to jurisdictional services for victims of sexual violence. The event was held in the framework of a 16-day global campaign against violence against women.
Representatives of the diplomatic corps accredited in Georgia and heads of international organizations also attended the event. The meeting was organized by the UN Women within the framework of the UN joint program on Gender Equality implemented with the support of the Government of Sweden.
During the meeting, Aleksandre Darakhvelidze discussed the response standards of the Ministry to the cases of sexual violence, the progress achieved and challenges. The Deputy Minister also stressed the importance of special approaches during the prosecution of such crimes and the need for victim oriented approaches during investigations.
As the Deputy Minister of Internal Affairs noted, properly addressing prosecution of sexual violence cases is one of the priorities for the Ministry. In this regard, the Ministry has already taken tangible steps, namely, specializing the investigators on sexual violence investigation. 232 Police officers of the relevant territorial and structural units of the Ministry have been granted the status of specialized investigators.
The Ministry of Internal Affairs has traditionally joined the yearly 16-day global campaign on Violence Against Women, reiterating its condemnation of any form of violence against women. Violence is a major obstacle to achieving complete equality for women.
The meeting was organized by the UN Women within the framework of the UN joint program on Gender Equality implemented with the support of the Government of Sweden. The event was attended by representatives of the diplomatic corps accredited in Georgia, heads of international organizations and various agencies.