შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ მონაწილეობა მიიღო აშშ-ის ექსპორტის კონტროლისა და საზღვრის უსაფრთხოების (EXBS) პროგრამის მიერ დაფინანსებული ახალი პროექტის - „საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის ოპერატიული და ტაქტიკური შესაძლებლობების გაძლიერება (SOTIC)“ - გახსნით ღონისძიებაში.
მინისტრის მოადგილემ მისასალმებელ სიტყვაში საზღვრის მართვის მიმართულებით შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაძლებლობების მუდმივი განვითარების საჭიროებაზე ისაუბრა. მან ხაზი გაუსვა სახელმწიფო საზღვრის უსაფრთხოებისათვის აშშ-ის ექსპორტის კონტროლისა და საზღვრის უსაფრთხოების პროგრამისა და მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის მხრიდან უწყვეტი მხარდაჭერის მნიშვნელობას და კიდევ ერთხელ მადლობა გადაუხადა მათ წლების განმავლობაში არსებული ნაყოფიერი თანამშრომლობისათვის.
ღონისძიება მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის (IOM) მხარდაჭერით განხორციელებული ტრენინგების ფარგლებში ჩატარდა. გახსნით ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ აშშ-ის ექსპორტის კონტროლისა და საზღვრის უსაფრთხოების პროგრამის მრჩეველი - კარენ ჩეისონი და მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის საქართველოს მისიის ხელმძღვანელი - სანია ჩელებიჩ ლუკოვაცი.
აღნიშნული პროექტი მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის მხარდაჭერით, შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობით ხორციელდება. მისი მიზანია უწყების შესაძლებლობების გაძლიერება საზღვრის მართვის მიმართულებით.

The Deputy Minister of Internal Affairs of Georgia, Aleksandre Darakhvelidze, participated in the opening event of a new project – “Strengthening Operational and Tactical Interdiction Capabilities of Border Police of Georgia (SOTIC)” - funded by the U.S. Export Control and Border Security (EXBS) Program.
During his welcoming remarks, the Deputy Minister underscored the imperative for the continuous development of the Ministry of Internal Affairs in the area of border management. He emphasized the significance of the long-term support provided by the U.S. Export Control and Border Security (EXBS) Program and International Organization for Migration (IOM) towards state border security and expressed gratitude for their productive cooperation over the years.
The event was held within the framework of the trainings organized by the International Organization for Migration (IOM). Alongside the Deputy Minister, the U.S. Export Control and Border Security (EXBS) Program Advisor - Karen Chaisson, and the Chief of Mission of the International Organization for Migration (IOM) in Georgia - Sanja Celebic Lukovac also attended the opening ceremony.
The aforementioned project is implemented by the International Organization for Migration (IOM) in close cooperation with the International Relations Department of the Ministry of Internal Affairs. The primary objective of the project is to enhance the capabilities of the Ministry in the area of border management.