საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში განისაზღვრა დასჯის ზომები და სასჯელი გამკაცრდა იმ პირთა მიმართ, ვინც გადაუდებელი დახმარების ერთიან ნომერ „112“-ს არამიზნობრივად გამოიყენებს ტერორიზმის შესახებ ცრუ შეტყობინების განხორციელების მიზნით. მშობლის ან მისი შემცვლელი პირის პასუხისმგებლობის საკითხი დგება შემდეგი კანონდარღვევების შემთხვევაში:
1.14 წლამდე არასრულწლოვნის მიერ „112“-ზე ტერორიზმის შესახებ ცრუ შეტყობინება გამოიწვევს მშობლის ან მისი შემცვლელი პირის დაჯარიმებას 1500 ლარის ოდენობით.
1 წლის განმავლობაში აღნიშნული სამართალდარღვევის განმეორებით ჩადენა გამოიწვევს დაჯარიმებას 2500 ლარით.
2. 16 წლამდე მოზარდის მიერ „112“-ზე არამიზნობრივი და ცრუ ზარის განხორციელება გამოიწვევს მშობლის ან მისი შემცვლელი პირის დაჯარიმებას 100-დან 300 ლარამდე ოდენობის თანხით.
აღნიშნული სამართალდარღვევის განმეორებით ჩადენა დაჯარიმდება 500 ლარის ოდენობით.
უშუალოდ ზარის ინიციატორის პასუხისმგებლობის საკითხი დადგება შემდეგი კანონდარღვევების შემთხვევაში:
1.14 წლის ზევით მოზარდის მიერ „112“-ზე ტერორიზმის შესახებ ცრუ შეტყობინების განხორციელება ისჯება გამოსასწორებელი სამუშაო ვადით 1-დან 2 წლამდე ან 2-დან 5 წლამდე თავისუფლების აღკვეთით.
აღნიშნული სამართალდარღვევის განმეორებით ჩადენა, გარემოებათა გათვალისწინებით, ისჯება თავისუფლების აღკვეთით 5- დან 7 წლამდე.
2. 16 წლის ზევით პიროვნება „112“-ზე არამიზნობრივი ზარის სისტემატურად განხორციელებისათვის დაისჯება 300 ლარის ოდენობით.
1 წლის განმავლობაში აღნიშნული სამართალდარღვევის განმეორებით ჩამდენი პირი დაჯარიმდება 400 ლარის ოდენობით.
ასევე, 16 წლის ზევით პიროვნება ცრუ ზარის განხორციელების შემთხვევაში დაჯარიმდება 500 ლარის ოდენობით.
1 წლის განმავლობაში აღნიშნული სამართალდარღვევის განმეორებით ჩამდენი პირი დაჯარიმდება 1000 ლარით ან დაისჯება 15 დღე-ღამემდე ვადით ადმინისტრაციული პატიმრობით.
აღსანიშნავია, რომ ცრუ შეტყობინების მიწოდების შემთხვევაში მოქალაქეს არ დაეკისრება პასუხისმგებლობა, თუ „112“-ზე შეტყობინების განხორციელების მიზეზი მის მიერ გარემოებათა არასწორი, სუბიექტური შეფასებაა, როდესაც ობიექტური გარემოებებიდან გამომდინარე, პირმა შეიძლება ივარაუდოს გადაუდებელი დახმარების აუცილებლობა.

Changes have been made to the Code of Administrative Offences which determined measures of punishment making law stricter against authors of false notification on terrorism on the line of “112” emergency center. Parents or guardians of under aged persons will be legally responsible in the following cases:
1. Parents or guardians of under aged (not more than 14 years) author of false notification on terrorism will be fined in the amount of 1500 GEL. In case of the repeated false notification during one year the amount of fine will be 2500 GEL.
2. Parents or guardians of under aged author (not more than 16 years) of false notification on terrorism will be fined from 100 to 300 GEL. In case of the repeated false notification during a year the amount of fine will reach 500 GEL. Call author will be legally responsible cases if:
1. The false call author is more than 14 years. In that case author of the false call will bear punishment with the restriction of freedom from 2 to 5 years or by corrective labor from one to two years in length. In case of the repeated false notification the author will be punished from 5 to 7 years of imprisonment, depending on circumstances.
2. For making systematic false notifications on the line of “112”, persons above 16 will be fined in the amount of 300 GEL.
In case of the repeated purposeless calls during the year the author will be fined in the amount of 400 GEL.
Authors of false notifications above 16 years will also be fined in the amount of 500 GEL.
In case of the repeated false notification made during 1 year the author will be fined in the amount of 1000 GEL or will be kept in administrative confinement up to 15 days.
It is also notable that in case of delivering false notification, citizens will not be legally responsible in case it the reason for making the call in “112” was subjective and incorrect evaluation of events prompting the author to report to relevant services.