შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა საქართველოს პარლამენტში, „მინისტრის საათის“ ფორმატში, სამინისტროს მიერ 2021 წელს გაწეული საქმიანობისა და სამომავლო გეგმების შესახებ ისაუბრა.
ანგარიშის წარდგენამდე, ვახტანგ გომელაურმა 12 მარტს, რიკოთის უღელტეხილზე მომხდარი ავტოსაგზაო შემთხვევის დროს გარდაცვლილი პოლიციელების ხსოვნას პატივი მიაგო და მათ ოჯახებს კიდევ ერთხელ მიუსამძიმრა.
შინაგან საქმეთა მინისტრი ასევე გამოეხმაურა უკრაინაში მიმდინარე მოვლენებს და უკრაინელ ხალხს მხარდაჭერა გამოუცხადა. მისი თქმით, საერთაშორისო საზოგადოებამ და მსოფლიო ლიდერებმა ყველაფერი უნდა გააკეთონ იმისთვის, რომ ეს ომი, რაც შეიძლება მალე დასრულდეს.
„საქართველოს მთავრობა პოლიტიკურად ყველა საერთაშორისო დონეზე მხარს უჭერს უკრაინას, ამასთანავე, საქართველოდან შეუფერხებლად იგზავნება ჰუმანიტარული დახმარება“, - განაცხადა შინაგან საქმეთა მინისტრმა.
ვახტანგ გომელაურმა აღნიშნა, რომ რეგიონში მიმდინარე მოვლენების პარალელურად, შინაგან საქმეთა სამინისტრო, თავისი კომპეტენციის ფარგლებში, ყველაფერს აკეთებს, რათა ქვეყანაში უზრუნველყოფილი იქნეს მართლწესრიგი და უსაფრთხოება, ასევე, ყველა შესაძლო პრევენციულ ღონისძიებას ახორციელებს, რათა მაქსიმალურად იქნეს დაცული საქართველოს სახელმწიფო საზღვარი.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა გასული წლის საქმიანობის მიმოხილვისას ხაზი გაუსვა, რომ 2021 წელს, უწყების ეფექტიანი მუშაობის შედეგად, წინა წელთან შედარებით, დანაშაულის გახსნის მაჩვენებელი 35%-დან გაუმჯობესდა 50%-მდე, ასევე, გაგრძელდა მძიმე და სიცოცხლის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების კლების ტენდენცია.
ვახტანგ გომელაურმა ასევე აღნიშნა, რომ სამინისტროში 2021 წელს, ბოლო წლების განმავლობაში პირველად, განხორციელდა ყველაზე მასშტაბური გადაიარაღება.
მინისტრის თქმით, 2022 წელსაც აქტიურად გაგრძელდება შინაგან საქმეთა სამინისტროში რეფორმები, ინფრასტრუქტურისა და აღჭურვილობის განახლება.
ანგარიშის დასასრულს, ვახტანგ გომელაურმა მადლობა გადაუხადა თითოეულ თანამშრომელს საზოგადოებრივი წესრიგისა და ქვეყნის მშვიდობიანი განვითარების მიმართულებით დაუღალავი შრომისთვის.

In the format of "Minister’s Hour", the Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri summed up the activities carried out by the agency in 2021 and discussed future plans in the Parliament of Georgia.
Prior to the presentation of the report, Vakhtang Gomelauri paid tribute to the memory of the police officers who died as a result of a car accident on March 12 at the Rikoti Pass and once again expressed his condolences to their families.
The Minister of Internal Affairs also responded to the current events in Ukraine and expressed support for the Ukrainian people. According to him, the international community and world leaders must do everything possible to end this war as soon as possible.
"The Georgian government is politically supporting Ukraine at all international platforms, and herewith, humanitarian aid is being sent from Georgia without obstacles,"- the interior minister said.
Vakhtang Gomelauri noted that in parallel with the current events unfolding in the region, the Ministry of Internal Affairs, within its competence, is doing everything possible to ensure the rule of law and order within the country and takes all possible preventive measures for the protection of the Georgian state border.
While reviewing last year's activities, the Minister of Internal Affairs, pointed out that in 2021, as a result of the effective work of the agency, the crime solving rate has increased from 35.5% to 49.8% compared to the previous year’s results, while the trend of decline with regard to grave and life-threatening crimes is still maintained.
Vakhtang Gomelauri also pointed out that in 2021, for the first time in recent years, the Ministry underwent a large-scale rearmament. The agency has also renovated and furnished 20 buildings.
According to the Minister, reforms, infrastructure and equipment upgrades will continue in 2022 within the agency.
At the end of the report, Vakhtang Gomelauri expressed his gratitude towards each employee of the agency for tireless work to ensure public order and peaceful development of the country.