შინაგან საქმეთა მინისტრი ვახტანგ გომელაური მრავალეროვნული სწავლების - „ღირსეული პარტნიორი 2020“-ის დახურვას დაესწრო. ვაზიანის სამხედრო პოლიგონზე საჩვენებელი სწავლება და დახურვის ცერემონია გაიმართა.
ღონისძიებას საქართველოს პრეზიდენტი - სალომე ზურაბიშვილი, პარლამენტის თავმჯდომარე- არჩილ თალაკვაძე, თავდაცვის მინისტრი - ირაკლი ღარიბაშვილი, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი - გრიგოლ ლილუაშვილი, ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი - კელი დეგნანი, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის, აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
საქართველომ საერთაშორისო სწავლება „ღირსეულ პარტნიორს“ უკვე მეხუთედ უმასპინძლა. იგი მიზნად ისახავდა საქართველოს, აშშ-სა და პარტნიორ ქვეყნებს შორის მზადყოფნისა და თავსებადობის გაუმჯობესებას, შავი ზღვის რეგიონში სტაბილური და უსაფრთხო გარემოს შენარჩუნებაში წვლილის შეტანას. სწორედ ამიტომ, წლევანდელი სწავლების მთავარი გზავნილი იყო - „ძალა პარტნიორობაშია“.
საქართველო-ამერიკის შეერთებული შტატების ერთობლივი მრავალეროვნული სწავლება „ღირსეული პარტნიორი 2020“ 7-18 სექტემბრის ჩათვლით, ვაზიანის სამხედრო აეროდრომზე, ვაზიანის პოლიგონსა და ნორიოს საწვრთნელ ბაზაზე გაიმართა.
სწავლების ამოცანა იყო საქართველოს, აშშ-სა და პარტნიორ ქვეყნებს შორის მზადყოფნის და თავსებადობის გაუმჯობესება, შავი ზღვის რეგიონში სტაბილური და უსაფრთხო გარემოს შენარჩუნებაში წვლილის შეტანა.
მრავალეროვნულ წვრთნაში საქართველოს, აშშ-ის, გაერთიანებული სამეფოს, პოლონეთისა და საფრანგეთის 2700-ზე მეტმა სამხედრო მოსამსახურემ მიიღო მონაწილეობა.

Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri attended the closing ceremony of the multinational exercise – “Noble Partner 2020”. Demonstration exercise and closing ceremony was held at Vaziani Military training area.
The ceremony was attended by The President of Georgia – Salome Zuraabishvili, Chairman of the Georgian Parliament – Archil Talakvadze, Minister of Defense – Irakli Garibashvili, head of the State Security Service – Grigol Liluashvili, Ambassador of the United States to Georgia – Kelly Degnan, representatives of the diplomatic corps accredited in Georgia, and legislative body of the Georgian government.
Georgia has hosted international exercise – “Noble partner” for the fifth time. The exercise is aimed at enhancing preparedness and interoperability between Georgia, the United States and partner countries, to contribute to maintaining stable and secure environment over the Black Sea region. Therefore, the main message of the Noble Partner is - “Strength through Partnership”.
Georgian and U.S. combined, multinational military exercise – “Noble Partner” was held from 7th to 18th of September at Vaziani military airfield, Vaziani training area and Norio training base.
Purpose of the exercise was to enhance readiness and interoperability between Georgia, the United States and partner countries to contribute to maintaining stable and secure environment over the Black Sea region.
In multinational military exercise, more than 2,700 military servicemen took part from Georgia, the United States, the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Poland and France.