არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულებაში სერტიფიცირებული გამომძიებლები და დეტექტივები, რომლებიც შინაგან საქმეთა სამინისტროს ქ. თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის არასრულწლოვანთა სამმართველოში იმუშავებენ არასრულწლოვანთა მიერ და მათ მიმართ ჩადენილი დანაშაულების გამოძიებაზე, კვალიფიკაციის ასამაღლებელ სწავლების ონლაინ კურსს გადიან.
აღნიშნული დისტანციური კურსი 4 დღის განმავლობაში მიმდინარეობს და მოიცავს ისეთ საკითხებს, როგორიცაა: ბავშვის განვითარების ფსიქო-სოციალური ასპექტები, დაზარალებული და მოწმე არასრულწლოვნის ფსიქოლოგიური პორტრეტი; ბავშვთან ურთიერთობის სპეციფიკა; არასრულწლოვანთა გამოკითხვის თავისებურებანი, მეორეული და ხელახალი ვიქტიმიზაცია, არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების ძირითადი პრინციპები, პრაქტიკული სავარჯიშოები და სხვა.
კურსი ხორციელდება ევროპის საბჭოს „არასრულწლოვან და ზრდასრულ თავისუფლებააღკვეთილ პირთა მხარდაჭერა“ პროექტის ფარგლებში.
აღნიშნული პროექტის განხორციელება 2019 წელს დაიწყო და 2021 წლამდე გაგრძელდება. პროექტის მიზანია შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელთა შესაძლებლობის გაძლიერებით, ხელი შეუწყოს არასრულწლოვანთა, თავისუფლებააღკვეთილ პირთა უფლებების დაცვის სტანდარტის, არასათანადო მოპყრობასთან ბრძოლის გაუმჯობესებას.

Investigators and detectives certified in juvenile justice, who will be employed in specialized division focusing on juvenile crimes under Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, are currently undergoing online training course for boosting qualification in investigating juvenile crime or crimes committed against them.
Upper mentioned online training course will last for four days and cover the topics such as: psycho-social aspects of child development, psychological portrait of child victim of child witness, specifics of communication with children, specifics of juvenile interrogation, secondary and repeated victimization, basic principles of juvenile justice, practical exercises and etc.
The course is implemented within the frames of EU-led project- “Support of the Juveniles and Adults deprived of their liberties”.
Implementation of the mentioned project was launched in 2019 and will last till 2021. The aim of the project is to promote standards of protecting rights of juveniles, persons deprived of their liberties and fight against ill-treatment, through capacity building of the employees of the Ministry of Internal Affairs.