ონის მუნიციპალიტეტში, სტიქიის ზონაში სამძებრო სამუშაოები მეთერთმეტე დღეა უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს.
მედიასთან კომენტარი გააკეთა შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსმა თემურ მღებრიშვილმა.
მისი თქმით, გრძელდება ინტენსიური სამუშაოები, როგორც სტიქიის ზონაში, ისე რიონისა და ჭანჭახის მდინარეების კალაპოტებში. როგორც მღებრიშვილმა აღნიშნა, დღეის მდგომარეობით გადამოწმებულია დამეწყრილი ტერიტორიის 60%.
„მიმდინარეობს და გრძელდება ინტენსიური სამუშაოები, როგორც სტიქიის ზონაში, ისე რიონისა და ჭანჭახის მდინარეების კალაპოტებში. რაც შეეხება, სტიქიის ეპიცენტრს, საძიებო სამუშაოების მიზნით, მიწის მასის 60% გადამოწმებულია.
18 ლოკაციაზე მიმდინარეობს კონკრეტული წერტილოვანი გადამოწმებები, კერძოდ ამბროლაურის აეროპორტის მიმდებარე ტერიტორიასა და მდინარის კალაპოტების 54 კილომეტრიან მონაკვეთში.
რაც შეეხება გარდაცვლილების სტატისტიკას, არ შეცვლილა. მაშველების მიერ ამ დროისთვის სტიქიის ზონაში აღმოჩენილია 24 ცხედარი, საძიებო სამუშაოები 9 პირთან დაკავშირებით მიმდინარეობს. ნანახი იქნა ადამიანის ცალკეული 4 ფრაგმენტი“, - განაცხადა თემურ მღებრიშვილმა.
საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსმა, საქართველოს წითელი ჯვრის საზოგადოებას მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ მათი დახმარებით დარეგულირდა მოხალისეთა საკითხი.
„მინდა, მადლობა გადავუხადო საქართველოს წითელი ჯვრის საზოგადოებას. წითელი ჯვრის საზოგადოების საშუალებით დარეგულირდა მოხალისეთა ჩართულობის საკითხი. ძირითადად მოხალისეები გვეხმარებიან ლოჯისტიკური კუთხით, როგორც ჩვენ, ასევე თავდაცვას, გვარდიას და ადგილზე მყოფ მძიმე ტექნიკის ოპერატორებს“, - აღნიშნა თემურ მღებრიშვილმა.

In Oni municipality, the search operations in the disaster zone are ongoing for the eleventh day. Temur Mghebrishvili, the head of the Emergency Situations Management Service of the Ministry of Internal Affairs, commented to the media.
According to him, intensive work continues both in the disaster area and in the beds of Rioni and Chanchakha rivers. As Mghebrishvili mentioned, as of today, 60% of the collapsed area has been searched.
"Intensive works are ongoing and continue, both in the disaster zone and in the beds of Rioni and Chanchakha rivers. As for the epicenter of the disaster, 60% of the land mass has been examined for searching purposes. Specific spot checks are being carried out at 18 locations, namely in the vicinity of the Ambrolauri airport and in the 54-kilometer section of the river beds. As for the casualties, there is no change. So far, 24 bodies have been found in the disaster zone by the rescuers, and the search for 9 persons is ongoing. 4 separate human fragments were noticed." stated Temur Mghebrishvili.
The head of the Emergency Situations Management Service thanked the Red Cross Society of Georgia and noted that the matter of volunteers was settled with their help.
"I would like to thank the Red Cross Society of Georgia. The involvement of volunteers was regulated through the Red Cross Society. Volunteers mainly help us as well as the Ministry of Defense, members of the National Guard and operators of heavy equipment with logistic matters." stated Temur Mghebrishvili.