შინაგან საქმეთა სამინისტრო, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, საჯარო სკოლებში იწყებს საგანმანათლებლო პროგრამას - „უსაფრთხოების ათი გაკვეთილი“.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, შსს-ს აკადემიაში საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე ტრენერების გადამზადება მიმდინარეობს.
შსს-ს საპატრულო პოლიციის, საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს და „112“-ის სპეციალურად გადამზადებული თანამშრომლები საქართველოს საჯარო სკოლების მეხუთე კლასის მოსწავლეებთან საინფორმაციო შეხვედრებს გამართავენ და უსაფრთხოების საკითხებზე ესაუბრებიან. უსაფრთხოების 10 გაკვეთილის ფარგლებში, ბავშვები გაეცნობიან საგზაო მოძრაობის, კრიზისულ ვითარებაში მოქმედების და ბუნებრივი კატასტროფების დროს რეაგირების აუცილებელ წესებს.
მიმდინარე სასწავლო წელს, საწყის ეტაპზე პროგრამაში საქართველოს 42 საჯარო სკოლა ჩაერთვება. სპეციალურად ამ პროგრამისთვის მომზადდა გზამკვლევი, რომელშიც ბავშვებისათვის გასაგებ ენაზე, ადაპტირებული სახით წარმოდგენილია უსაფრთხოების თემები. მოსწავლეებს ჩაუტარდებათ პრაქტიკული ინსტრუქტაჟი, თუ როგორ უნდა მოიქცნენ მიწისძვრის, ხანძრის, წყალდიდობის, ავტოსაგზაო და სხვადასხვა გადაუდებელი შემთხვევის დროს.
საგანმანათლებლო პროგრამის მიზანია მოზარდების ინფორმირება უსაფრთხოების წესების შესახებ და მათი ცნობიერების ამაღლება კატასტროფების დროს რეაგირებასთან დაკავშირებით.
პროექტის განხორციელებაში, შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან ერთად, ჩართულნი არიან განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭო, არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები და საერთაშორისო ორგანიზაციები.

Ministry of Internal Affairs is launching a program on security issues- “10 lessons of Security” at public schools all across the country.
Within the frames of the mentioned program trainers who will conduct the mentioned lessons are undergoing trainings at MIA Academy.
Specially trained employees from Patrol Police Department, Emergency Situations Management and 112 service will hold meetings with fifth grader pupils from various schools all across the country and discuss security topics. Within the frames of the program children will get acquainted with traffic security, rules on how to behave during the crises situation and natural disaster.
During the current school year 42 schools will be involved in the program on the initial phase. Book of instructions specially published for the program is already printed which will deliver information on security issues on the understandable language to children. Pupils have undergone practical instruction on how to behave during the earthquake, car accident and other emergencies.
Aim of the educational program is to provide children with information on rules of security and raise their awareness on making right reaction during the catastrophes.
Along with the Ministry of Internal Affairs, Ministry of Science and Education and Science, Council of State Security and Crises Management, non-governmental organization and international organizations are involved in the implementation of the project.