შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის, საგამოძიებო-ოპერატიული მთავარი სამმართველოს და გარემოს დაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის შავი ზღვის დაცვის კონვენციური სამსახურის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად, ფოთის პორტის მე-5 ნავმისადგომთან, ზღვის დაბინძურების ფაქტზე ჰონკონგის დროშით მცურავი, მშრალტვირთმზიდი გემი „PACIFIC VICTOR“ დააკავეს.
გემის კაპიტნის მიმართ, რომელიც რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეა, საქმისწარმოება ზღვის დაბინძურების ფაქტზე დაიწყო (საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 58-ე პრიმა-2 მუხლის მე-7 ნაწილით). გემის კაპიტანს ბიუჯეტის სასარგებლოდ დაეკისრა ჯარიმა - 65 000 ლარი და გარემოზე მიყენებული ზიანის ანაზღაურება 1870 ლარის ოდენობით. ჯარიმის გადახდის შემდეგ გემს თავისუფალი ნაოსნობის უფლება მიეცა.

MIA Border Police Coast Guard Department, Investigation-Operative Main Office personnel and Environment Control Department Black Sea Convention Group personnel on the base of joint activities, at N 5 mooring line, port of Poti on the fact sea pollution detained a dry-cargo ship “PACIFIC VICTOR“ sailing under Hong Kong flag.
Investigation started concerning captain of the vessel who is citizen of Russian Federation (according to the Criminal Code of Georgia, Article , Article 58, Part II) and was imposed Gel 65 000 fine and 1870 GEL for damage to the environment.. The vessel was allowed to sail unrestricted after her captain paid the imposed fine.