შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოში გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრ „112“-დან შემოვიდა შეტყობინება, რომ ყაზბეგში, მყინვარწვერზე მყოფ ტურისტს, რომელსაც ქვედა კიდურის მოტეხილობა აღენიშნებოდა, დახმარება ესაჭიროებოდა.
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს მცხეთა-მთიანეთის სამთო მაშველებმა შეტყობინების მიღებისთანავე მყისიერი რეაგირება მოახდინეს. 4 500 მეტრ სიმაღლეზე მყოფი უცხოელი ტურისტი, რთული რელიეფის მიუხედავად, საკაცით ვერტმფრენამდე უსაფრთხოდ მიიყვანეს.
სამაშველო ჯგუფთან ერთად, ექიმიც იმყოფებოდა, რომელმაც დაზარალებულს პირველადი სამედიცინო დახმარება ადგილზე გაუწია.
შსს-ს სამთო მაშველებმა, წარმატებით ჩატარებული სამაშველო ოპერაციის შედეგად, უცხოელი ტურისტი ყაზბეგის საავადმყოფოში უვნებლად გადაიყვანეს.

Emergency Situations Management Agency Received notification from Emergency Response Center “112” according to which, tourist sustained a leg fracture on Mkinvartsveri Mountain.
Mountain rescuers of Mtsksheta-Mtianeti of MIA Emergency Situations Management Agency have made quick response as soon as the notification was received. Foreign tourist was brought by the rescuers to the helicopter with a stretcher, despite the difficult relief on 4500 meters above the sea level.
Along with the rescue team, doctor also arrived at the place to render first aid to the injured tourist.
MIA mountain rescuers as a result of successfully held rescue operation brought foreign tourist to Kazbegi hospital.