საქართველოში ინტერპოლის ეროვნულ ცენტრალურ ბიუროს ინტერპოლის გენერალური სამდივნოს წარმომადგენლები ეწვივნენ. ქართველ სამართალდამცველებსა და ინტერპოლს შორის წარმატებული თანამშრომლობის ფარგლებში, ინტერპოლის გენერალური სამდივნოს რადიოლოგიური/ბირთვული ტერორიზმის აღკვეთის განყოფილებამ, CBRNE-ს ქვედირექტორატის ქიმიური ასაფეთქებლებით ტერორიზმის აღკვეთის განყოფილებასა (CMX TPU) და ინტერპოლის საზღვრების ინტეგრირებული მართვის სპეციალურ ჯგუფთან (IBMTF) ერთად, 2016 წელს თბილისის აეროპორტში საცდელი ოპერაცია „CONDUIT“ დაგეგმა.
ვიზიტის ფარგლებში, საცდელ ოპერაციასთან დაკავშირებული საკითხების გადაწყვეტის მიზნით, ასევე გაიმართა საორგანიზაციო ჯგუფის შეხვედრა, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს შს სამინისტროს, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურისა და გარემოს დაცვის სამინისტროს სპეციალიზებულმა სამსახურებმა.
შეხვედრაზე თბილისის აეროპორტის მაგალითზე განიხილეს და შესწავლეს ბიოქიმიური და ბირთვული ტერორიზმის საფრთხეებზე მუშაობის სპეციფიკა. ასევე იმსჯელეს ინტერპოლის გენერალური სამდივნოს მიერ სამომავლოდ ტრენინგების ჩატარების და სასაზღვრო გამტარ პუნქტებში შესაბამისი აღჭურვილობის განთავსება-უზრუნველყოფის თაობაზე საქართველოსთვის დახმარების გაწევის საკითხებზე.

Internal Bureau of Georgia hosted the delegation from Interpol General Secretariat. Within the frames of the successful cooperation between Georgian law enforcers and Interpol General Secretariat, CBRN unit of Interpol as well as CMX TPU unit and Interpol Border Integrated Border Management Task Force planned trial operation “CONDUIT” at Tbilisi International Airport for 2016.
Within the frames of the visit alongside issues connected to the trial operation, special meeting was also held which was attended by the representatives of the Ministry of Internal Affairs, State Security Service and special service under the Ministry of Environment Protection.
At the meeting sides discussed work specifics of the risks of biological and chemical hazards. Sides also discussed issues related to the future trainings under the auspices of Interpol General Secretariat and deployment of the special technic at the border crossing points.