საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მყოფმა ბრიტანელმა ექსპერტმა ადამიანის უფლებათა დაცვის საკითხებში ჯეიმს მერდოკმა ქალაქ გორში შიდა ქართლისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონალური დროებითი მოთავსების იზოლატორი მოინახულა, სადაც არსებული პირობები, 2012 წლის შემდეგ ჩატარებული რეფორმების შედეგად, დასავლურ სტანდარტებს შეესაბამება.
საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში, ჯეიმს მერდოკი შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის წარმომადგენლებსაც შეხვდა. შეხვედრაზე საუბარი შეეხო აკადემიაში სამართალდამცველების მომზადების პროგრამებში ადამიანის უფლებების დაცვის საკითხებს. აკადემიის ხარისხის მართვის სამმართველოს წარმოადგენლებმა ჯეიმს მერდოკს აკადემიის სამაგისტრო პროგრამა გააცნეს, რომელშიც დიდი ადგილი ეთმობა ადამიანის უფლებების დაცვის საკითხებს. ბრიტანელმა ექსპერტმა და აკადემიის წარმომადგენლებმა აკადემიის ბაზაზე დროებითი მოთავსების იზოლატორების პერსონალისთვის ტრენინგების ჩატარების პერსპექტივა განიხილეს. ექსპერტი დაინტერესდა მეთოდიკით, რომლის მიხედვითაც ახალი სასწავლო გეგმების შემუშავება და თეორიული პროგრამების პრაქტიკასთან შესაბამისობაში მოყვანა ხორციელდება. შეხვედრის დასასრულს ჯეიმს მერდოკმა შსს-ს აკადემია დაათვალიერა.
ვიზიტის დასასრულს ჯეიმს მერდოკი შესაბამის რეკომენდაციებს შეიმუშავებს და შსს-ს თანამშრომლებთან ერთად პროცედურების დოკუმენტს შეადგენს. შემუშავებული სტანდარტული ოპერატიული პროცედურების საფუძველზე შსს-ს აკადემიაში დაინერგება ადამიანის უფლებათა დაცვისა და მონიტორინგის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლების მომზადებისა და გადამზადების სასწავლო პროგრამები.

With the frames of the official visit British Human Rights Expert James Murdoch visited Temporary Detention Centers located in Gori, Shida Kartli and Samtskhe-Javakheti regions, which were renovated in 2012 in accordance with European standards within the frames of the reform.
British Human Rights Expert James Murdoch also met with MIA Academy representatives during which, sides discussed issues connected human rights protection topic that should be included in the study program aimed for the law enforcers. Representatives of MIA Academy familiarized Human Rights Expert with Masters’ program, which includes human rights protection subject. Sides also discussed prospects for holding trainings for the personnel of Temporary Detention Cells. Expert got interested in methods which includes elaboration of new study material in compatibility with real life situations. By the end of the meeting Human Rights Expert viewed MIA Academy infrastructure.
After getting familiarized with existing environment in the centers British expert will elaborate recommendations and draft standard operative procedures jointly with MIA representatives. MIA Academy will implement new trainings on capacity building for the employees of Human Rights Protection and Monitoring Main Division on the basis of the SOP’s.