შსს-ს აჭარის მთავარი სამმართველოს და ხელვაჩაურის რაიონული სამმართველოს გონიოს განყოფილების თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, გონიოში მდებარე ერთ-ერთი სასტუმროს დროებითი მფლობელები, თურქეთის რესპუბლიკის ოთხი მოქალაქე: 1979 წელს დაბადებული აჯარ ო, 1984 წელს დაბადებული ბოზქიურთ ი, 1971 წელს დაბადებული არდა ჰ, 1977 წელს დაბადებული ერდემ ფ. და საქართველოს ერთი მოქალაქე, 1963 წელს დაბადებული მურად ნ. ჯგუფის მიერ თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულებმა ფულის გამოძალვის მიზნით, ღამის საათებში, უკანონოდ აღუკვეთეს თავისუფლება ყირგიზეთის რესპუბლიკის ოთხ მოქალაქეს - სატვირთო ავტომანქანების მძღოლებს. ბრალდებულებმა მძღოლები სასტუმროს სარდაფსა და ოთახში ჩაკეტეს, ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს, ერთ-ერთ მათგანს კი ყირგიზეთიდან საბანკო ანგარიშზე 500 დოლარი ჩაარიცხინეს და დამატებით გარკვეულ თანხას ითხოვდნენ. გამთენიისას, ერთ-ერთმა მძღოლმა 112-თან დაკავშირება შეძლო. შემთხვევის ადგილზე მისულმა გონიოს პოლიციის განყოფილების თანამშრომლებმა დაუყოვნებლივ გაათავისუფლეს ოთხივე მძღოლი. სამართდალდამცველებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, დანაშაულებრივი ჯგუფის ხუთივე წევრი დააკავეს.
გამოძიება წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ, ორი ან მეტი პირის მიმართ, სიცოცხლისთვის ან ჯანმრთელობისთვის საშიში ძალადობით ან მუქარით, თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 143-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ა“, „გ“ და „ე“ ქვეპუნქტებით).

The officers of Ajara Regional Main Division and of Gonio police station as a result of jointly held operative-investigative activities detained temporary owners of the hotel located in Gonio, Turkish citizens: Ajar O. (DoB 1979), Bozkiurt I. (DoB 1984) Arda H. (DoB 1971) Erdem P. (DoB 1977) and one Georgian citizn Murad N. (DoB 1963) for illegal restriction of freedom.
Investigation established that with an intent to extort cash, detainees illegally restricted freedom of four citizens of Kirgizia who are truck drivers. Detaianees locked drivers in one of the rooms and basement, physically assaulted and forced them to transfer 500 USD from Kirgizia and demanded additional sum. In the early morning one of the drivers managed to contact 112. Police officers managed to release drivers from illegal custody and detained all members of the criminal group.
Investigation is in progress on the fact of illegal restriction of freedom to two or more people, article 143, III part, sub-paragraph A C and F of the Criminal Code.