შსს-ს კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის სიღნაღის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით, 1973 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი გიორგი ხ. სიღნაღის რაიონის სოფელ ტიბაანში დააკავეს.
სამართალდამცველებმა, გიორგი ხ-ს პირადი ჩხრეკისას, 2 აბი „სუბოქსინი“ ამოიღეს, რომელიც ექსპერტიზის დასკვნით 0,016 გრ ნარკოტიკულ ნივთიერება ბუპრენორფინს შეიცავს. ნარკოლოგიური შემოწმებით გიორგი ხ-ს სისხლში ბუპრენორფინის კვალი აღმოაჩნდა. დაკავებული აღიარებს ჩადენილ დანაშაულს.

The officers of Sighnaghi Regional Division of Kakheti Police Department Central as a result of operative-searching and investigative activities detained in Tibaani village Giorgi Kh. (DoB 1973; previously convicted) for illicit purchase and keeping of large quantity of drugs.
Law enforcement officers seized two pills of “Suboxin”, which according to the result of expertise contained 0,016 gr of Buprenorphine. Drug test also revealed Buprenorphine in the blood sample of Giorgi Kh. The detainee has already pleaded guilty.
Investigation is in progress on the fact of illicit purchase and keeping of drugs in a large quantity (the crime envisaged by the sub-paragraph “a” of the III part, of the article 260, the Criminal Code of Georgia).