შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის პირველი სამმართველოს (ბათუმი) და სასაზღვრო პოლიციის საგამოძიებო-ოპერატიული მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, 1981 წელს დაბადებული ირანის მოქალაქე ჰასსან ტ. საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის მცდელობის ბრალდებით სარფის დასაცავ მონაკვეთზე დააკავა.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ჰასსან ტ. სასაზღვრო-საკონტროლო გამტარი პუნქტის გვერდის ავლით, საქართველოდან თურქეთის რესპუბლიკის მიმართულებით, უკანონოდ ცდილობდა საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის გადაკვეთას.
გამოძიება საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის მცდელობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ს 19-344-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით). გამოძიებას სასაზღვრო პოლიციის საგამოძიებო-ოპერატიული მთავარი სამმართველო აწარმოებს.

The officers of investigative-operative main division and first division of the Border Police on the basis of jointly conducted operative activities detained citizen of Iran, Hassan T. (Dob1981) on the fact of illicit attempt of crossing state border. Investigation established that Hassan T. tried to cross Georgia state border to the direction of Turkey Republic illegally.
Investigation is in progress under the article 344 of Criminal Code of Georgia. Investigation is conducted by investigative-operative main division of Border Police.