შსს-ს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის აჭარის მთავარი სამმართველოს და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის აჭარის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1964 წელს დაბადებული, საქართველოს მოქალაქე გივი ძ. საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე მიგრანტის უკანონოდ გადაყვანის მცდელობის ბრალდებით, ხოლო 1991 წელს დაბადებული, უზბეკეთის მოქალაქე მუნიჯადხონ მ. საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის მცდელობის ბრალდებით სარფის საბაჟო გამშვებ პუნქტში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ გივი ძ-ს თავისი კუთვნილი მიკროავტობუსის სალონში სპეციალური სამალავი ჰქონდა მოწყობილი, რომლის მეშვეობითაც უზბეკეთის მოქალაქის თურქეთში უკანონოდ გადაყვანას ცდილობდა. ორივე დაკავებული აღიარებს ჩადენილ დანაშაულს.
გამოძიება გივი ძ-ს მიმართ საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე მიგრანტის უკანონოდ გადაყვანის მცდელობის ფაქტზე (საქართველოს სსკ-ის 19-344 პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით), ხოლო მუნიჯადხონ მ-ს მიმართ საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის მცდელობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 19-344-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით).

The Ajara main division of Patrol Police Department along with Counter Intelligence Department of the State Security Service as a result of jointly held operative-investigative activities detained Georgian citizen Givi Dz. (DoB 1964) at Sarpi border crossing point for attempting to bring the illegal migrant across the Georgian state border.
Investigation established that Givi Dz. Had the hidden cache arranged in the salon of his mini bus by means of which attempted to bring the citizen of Uzbekistan across the Georgian state border to the direction of Turkey.
Investigation is in progress on the fact of attempting to bring the illegal migrant across the Georgian state border(article 19-344, I part) while investigation against Munijadkhon M. is in progress on the fact of attempting to cross the state border illegally (article 19-344, I part).