შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის მეხუთე მთავარი სამმართველოს კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიების შედეგად, საქართველოს ორი მოქალაქე – 1975 წელს დაბადებული დიმიტრი წ. და 1966 წელს დაბადებული ზვიად წ. ყალბი პლასტიკური ბარათების გამოყენებით უცხო ქვეყნის მოქალაქეთა ანგარიშებიდან თანხის დაუფლების ბრალდებით დააკავეს, ხოლო უკრაინის რესპუბლიკის ექვსი მოქალაქე – იური ხ, სერგი ტ, სტანისლავ დ, კონსტანტინ კ, რუსლან მ. და ვიქტორ რ. ამავე დანაშაულში ამხილეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დიმიტრი წ-ს უკრაინის მოქალაქე იური ხ. დაუკავშირდა, რომელმაც მის და მისი ხუთი თანამზრახველის, ასევე, უკრაინის რესპუბლიკის მოქალაქეების სახელზე დამზადებული 47 ყალბი საკრედიტო ბარათი გადასცა და აუხსნა, რომ აღნიშნულ საკრედიტო ბარათებზე დატანილი იყო ე.წ. ჰაკერული გზით, უკანონოდ მოპოვებული ინფორმაცია დიდი ბრიტანეთის მოქალაქეების საბანკო მონაცემებით. იური ხ-მ დიმიტრი წ-ს გარკვეული გასამრჯელოს სანაცვლოდ, საქართველოში არსებული ბანკების გამოყენებით, აღნიშნული ყალბი საკრედიტო ბარათებიდან თანხების მოხსნა შესთავაზა. რის შემდეგ დიმიტრი წ-ს თანხები უკრაინის რესპუბლიკაში იური ხ-სა და მისი თანამზრახველებისთვის უნდა გაეგზავნა, რასაც დიმიტრი წ. დათანხმდა. მან აღნიშნული სქემა თავის ძმას – ზვიად წ-ს გააცნო, რომელიც თაღლითური გეგმის განხორციელებაში აგრეთვე ჩაერთო.
გამოძიებამ ასევე დაადგინა, რომ თანხები ე.წ. ჰაკერული გზით, უკანონოდ მოიხსნა დიდი ბრიტანეთის სხვადასხვა ბანკის 1137 პლასტიკური ვიზა ბარათიდან და ინტერნეტ-გადახდის საშუალებით ინტერნეტ-კაზინოს 45 მომხმარებელს ჩაერიცხა. შემდეგ, აღნიშნული თანხები ინტერნეტ-კაზინოს სხვა 11 მომხმარებლის ანგარიშებზე გადანაწილდა. იქიდან კი ფულის გადარიცხვა სხვადასხვა ბანკის და საერთაშორისო ელექტრონულ ანგარიშებზე განხორციელდა.
დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრებმა აღნიშნული სქემით დიდი ბრიტანეთის სხვადასხვა ბანკის მომხმარებლების ანგარიშებიდან 267 000 აშშ დოლარის ოდენობის თანხა მიითვისეს. დიმიტრი წ-მ და ზვიად წ-მ პლასტიკურ ბარათებზე ჩარიცხული თანხები საქართველოს სხვადასხვა ბანკის საშუალებით რამდენჯერმე გაანაღდეს. დაკავებულებმა, ყალბი საკრედიტო ბარათების გამოყენებით, დიდი ბრიტანეთის მოქალაქეების აგარიშებიდან უკანონოდ სულ 110 000 ლარის ოდენობის თანხა გაანაღდეს.
სამართალდამცველებმა დიმიტრი წ-ს საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკის შედეგად 60 პლასტიკური ბარათი ამოიღეს. ბარათები უკრაინელი მოქალაქეების სახელზე არის დარეგისტრირებული და ბრიტანელი მოქალაქეების უკანონოდ მოპოვებულ მონაცემებს შეიცავს.
გამოძიება ჯგუფურად ჩადენილი ყალბი საკრედიტო ბარათის დამზადების, გასაღების და გამოყენების ფაქტზე მიმდინარეობს (სსსკ-ის 210-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით).

The officers of Division for the combat against cybercrime of Central Criminal Police Department as a result of operative-searching and investigative activities detained two persons: Dimitri Ts. (DoB 1975) and Zviad Ts. (DoB 1966) for misappropriation of sums owned by foreigners by means of credit cards. Law enforcers also exposed six Ukrainian citizens: Iuri Kh. Sergi T. Stanislav D. Konstantin K. Ruslan M. and Viktor R. in connection with the above mentioned crime.
Investigation established that citizen of Ukraine Iuri Kh. contacted Dimitri Ts. who provided the later with 47 forged credit cards owned by him and his five Ukrainian accomplices and explained that credit cards contained information regarding bank accounts of British citizens. Iuri Kh. proposed to Dimitri Ts. to received cash by means of the mentioned credit cards through Georgian banks in exchange for certain amount of cash. Later Dimitri Ts. had to transact the received cash to Iuri Kh and his accomplices in Ukraine. Dimitri Ts. informed his brother Zviat Ts. regarding the plan, who got involved in the crime. Investigation also established that sums were appropriated from credit cards issued by 1137 British Banks and transacted to the customers of online-casino. Afterwards misappropriated sums were divided between 11 customers of online-casino. From the mentioned accounts money was transacted on various bank and international accounts.
Members of the criminal group managed to appropriate 267 000 USD from the accounts of British citizens. Dimitri Ts. and his brother Zviad Ts. managed to receive sun from various banks several times. The mentioned persons appropriated 110 000 GEL from the accounts of British citizens by means of the forged credit cards. During the searching activities held in Dimitri Ts’s apartment law enforcers seized 60 credit cards, registered on the names of Ukrainian citizens and contains illegally obtained account data of the British citizens.
Investigation is in progress on the fact of production, using and selling of forged credit cards, article 210, II part, sub-paragraph A of the Criminal Code.