შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1989 წელს დაბადებული შოთა ჩ. დიდი ოდენობით ფულადი თანხის დაუფლების ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებული 2013 წლის ივნისიდან 2014 წლის იანვრამდე პერიოდულად სარგებლობდა საგადახდო მომსახურების პროვაიდერის – სს „ნოვატექნოლოჯი“-ს ვებგვერდით "www.paybox.ge". საბარათე ანგარიშის გადახდის პროგრამის საშუალებით, მის სახელზე არსებული სხვადასხვა საბანკო ანგარიშებიდან ონლაინ ტოტალიზატორებში საკუთარ ანგარიშებზე რიცხავდა ფულს. შოთა ჩ. თანხის მართლსაწინააღმდეგოდ დაუფლების მიზნით, სს „ნოვატექნოლოჯი“-სთვის გაგზავნილ ინფორმაციაში, კომპიუტერული ტექნოლოგიების დახმარებით, თაღლითურად ცვლიდა თანხას. ის ხელოვნურად ამცირებდა საბანკო ანგარიშიდან ჩამოსაჭრელი თანხის ოდენობას, ხოლო სს „ნოვატექნოლოჯი“-დან უკანონოდ იღებდა დიდი ოდენობით ფულს. აღნიშნული დანაშაულებრივი ქმედებით შოთა ჩ. თაღლითურად დაეუფლა სს „ნოვატექნოლოჯი“-ს კუთვნილ 577 742,71 ლარს.
სამართალდამცველებმა მისი საცხოვრებელი ბინების ჩხრეკის შედეგად კომპიუტერული ტექნიკა, მეხსიერების ბარათები და ბანკის პლასტიკური ბარათი ამოიღეს.
გამოძიება მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრების მიზნით, დიდი ოდენობით სხვისი მოძრავი ნივთის მოტყუებით დაუფლების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 180-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით, რაც 6-დან 9 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს).

The officers of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs as a result of operative-searching and investigative activities detained Shota Ch. (DoB 1989) for misappropriation of cash in large quantities.
Investigation established that from June 2013 till January 2014 detainee visited and used www.paybox.ge web-page aimed for covering communal fees. Detainee transacted sums through online money transaction program on his account created on online gambling web-page. Shota Ch. in order to illegally appropriate money altered the amount of cash sent to the mentioned web-page owned by LTD “Novatechnology” by means of special technologies. He artificially decreased the amount of sum supposed to be transacted from his bank account and received cash in large quantities from “Novatechnology”. By means of the mentioned illegal manipulations Shota Ch. misappropriated 577 742, 71 GEL.
As a result of the searching activities held in the detainee’s house law enforcers seized computer technic, flash memory cards and plastic cards.
Investigation is in progress under the article 180, III part of the Criminal Code. The committed crime envisages from 6 to 9 years of imprisonment.