შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის მეორე მთავარი სამმართველოს ტრეფიკინგისა და უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე ჩატარებული საგამოძიებო ღონისძიების შედეგად, 1957 წელს დაბადებული მერაბ ი. და 1961 წელს დაბადებული დავით ჩ. ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის დამზადების, შეძენის და გასაღების ფაქტზე თბილისში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ მერაბ ი. და დავით ჩ. სხვადასხვა უნივერსიტეტის ბაკალავრის დიპლომს 4 000 ლარის სანაცვლოდ, ძველი თარიღით ამზადებდნენ. ასევე, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის დოქტორანტურაში მე-2 კურსზე ჩარიცხვის სანაცვლოდ მოქალაქეებს 5 000 აშშ დოლარს ართმევდნენ.
დაკავებულები დიპლომებს თბილისში, კომპიუტერული მომსახურების ერთ-ერთ კომპანიაში ამზადებინებდნენ, ხოლო დიპლომში დეკანის და რექტორის ხელმოწერას დავით ჩ. აყალბებდა.
სამართალდამცველებმა მერაბ ი-ს ბინის ჩხრეკისას, დიპლომის დასამზადებლად მოქალაქისგან აღებული 2500 ლარი, ხოლო დავით ჩ-ს საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას სხვადასხვა მოქალაქის სახელზე დამზადებული 56 ცალი დიპლომი ამოიღეს.
გამოძიებამ ასევე დაადგინა, რომ დავით ჩ. 2010 წელს თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ ყალბი დიპლომების დამზადების ფაქტზე იყო გასამართლებული.
გამოძიება ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის დამზადების, შეძენის და გასაღების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 362-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით).

The officers of Central Criminal Police Department as a result of investigative activities held on the basis of operative information detained Merab I. (DoB 1957) and Davit Ch. (DoB 1961) on the fact of illegal production, purchase and selling of forged official documents.
Investigation established that Merab I and Davit Ch. produced forged bachelor’s Diplomas of various universities with old dates in exchange for 4000 GEL. Detainee’s also received 5000 USD from certain citizens for being admitted on the second course of doctoral candidacy.
Detainees produced forged diplomas in Tbilisi at one of the computer service companies, while the Rector’s signature was forged by Davit Ch.
During the searching activities held in the apartment of Merab I. law enforcers seized 2500 GEL received from the certain citizen and 56 forged diplomas.
Investigation also established that Davit Ch. was convicted in 2010 for production of forged diplomas.
Investigation is in progress on the fact of illegal production, purchase and selling of forged official documents, article 362, I part of the Criminal Code.