შსს-ს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის მცხეთა-მთიანეთის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა 1984 წელს დაბადებული დავით ზ. ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვისა და გადაზიდვის და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვისა და გადაზიდვის ბრალდებით დააკავეს.
სამართალდამცველებმა თბილისი-ლესელიძე-სენაკის საავტომობილო მაგისტრალის 24-ე კილომეტრზე, გადამოწმების მიზნით შეაჩერეს სკუტერი, რომელსაც დავით ზ. მართავდა. მისი პირადი ჩხრეკისას, სპორტული ზურგჩანთიდან პოლიეთილენის სამ პარკში შეფუთული ნარკოტიკული საშუალება ამოიღეს, რომელიც ექსპერტიზის დასკვნით, ნედლი მარიხუანაა. სკუტერის საბარგულის ჩხრეკისას კი ამოიღეს გერმანული წარმოების, „ვალტერის“ სისტემის „P 22“-ის მოდელის ცეცხლსასროლი იარაღი, 2 მჭიდი, 18 საბრძოლო ვაზნა, „ეკოლ სპეციალ 99“-ის მოდელის აირის პისტოლეტი, რომელიც არ მიეკუთვნება ცეცხლსასროლ იარაღთა კატეგორიას და პოლიეთილენის ორ პარკში შეფუთული ნარკოტიკული საშუალება მარიხუანა. სულ ამოღებულია 4 კილო და 425,95 გრამი ნედლი მარიხუანა.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ამოღებული „ვალტერის“ სისტემის ცეცხლსასროლი იარაღი 2013 წლის დასაწყისში წყნეთში, ერთ-ერთი მოქალაქის ბინაში მომხდარი ქურდობის დროს არის წაღებული და შსს-ს თბილისის მთავარი სამმართველოს ძველი თბილისის სამმართველოს მეოთხე განყოფილების მიერ 2013 წლიდან იძებნებოდა.
გამოძიება განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვისა და გადაზიდვის, ასევე, ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვისა და გადაზიდვის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 260-ე მუხლის მე-6 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით და 236-ე მუხლის მე-2 და მე-3 ნაწილებით).

The officers of Mtskheta-Mtianeti Main Division of the Patrol Police Department of the MIA detained Davit Z. (DoB: 1984) for illicit purchase-keeping of firearm and purchase-keeping and transportation of drugs in especially large quantity.
The law enforcers at the 24th km of Tbilisi-Senaki-Leselidze highway with the purpose of inspection stopped scooter driven by Davit Z. As a result of his personal search the drug - crude marijuana - packed in three polyethylene bags was seized from sport rucksack. While during the search of a luggage rack of the scooter “Walter” system “P-22” model firearm, 2 magazines, 18 bullets, “Ekol Special 99” model gas pistol not belonging to the category of firearms and drug – marijuana – packed in two polyethylene bags were seized. In total 4 kg. and 425.95 gr. of crude marijuana were seized.
The investigation established that the seized "Walter" system firearm was stolen from the flat in Tskneti in the beginning of 2013; the mentioned firearm is searched by the Fourth Unit of Old Tbilisi Division of Tbilisi Main Division of the MIA from 2013.
The investigation is in progress for purchase-keeping and transportation of drugs in especially large quantity, as well as for illicit purchase-keeping and transportation of firearms and ammunition (Sub clause “a” of the 6th part of the Article 260 and parts 2 and 3 of the Article 236 of the Criminal Code of Georgia).