შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, დავით ვარდიაშვილმა და შპს „სისხლის ბანკის“ გენერალურმა დირექტორმა, დავით ლოლიაშვილმა, სისხლის დონორთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერეს ხელი.
დოკუმენტი ითვალისწინებს ლეიკემიითა და სხვა მძიმე პათოლოგიით დაავადებული ბავშვების დასახმარებლად სამინისტროს თანამშრომელთა მიერ სისხლის ნებაყოფლობით და უსასყიდლოდ ჩაბარებას, „სისხლის ბანკის“ მეშვეობით. საჭიროების შემთხვევაში, ჩაბარებული სისხლი და სისხლის კომპონენტები უსასყიდლოდ გადაეცემათ მშობიარეებს, ჩვილ ბავშვებსა და ექსტრემალური სიტუაციების დროს დაზარალებულ პაციენტებს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლები უკვე მეხუთე წელია ლეიკემიით დაავადებული ბავშვებისთვის სისხლს უანგაროდ გასცემენ. აქციის ფარგლებში, სამინისტროს როგორც თბილისის, ასევე, საქართველოს ყველა რეგიონის ქვედანაყოფის ასეულობით პოლიციელმა გაიღო სისხლი. შს სამინისტრო სისხლის უანგაროდ გაცემის აქციაში მონაწილეობას მომავალშიც გააგრძელებს.
14 ივნისს მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში ყოველწლიურად აღინიშნება სისხლის დონორთა საერთაშორისო დღე, რომლის მიზანია უსაფრთხო სისხლისა და სისხლის პროდუქტების მნიშვნელობის კუთხით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება. ასევე, ამ დღეს მადლიერებას გამოხატავენ ყველა იმ უანგარო დონორის მიმართ, რომლებიც ადამიანის სიცოცხლის გადასარჩენად ნებაყოფლობით და უანგაროდ გასცემენ სისხლს.

Deputy Minister of Internal Affairs Davit Vardiashvili and director general of the “Blood Bank” -Davit Loliashvili have signed memorandum of understanding in connection with the blood donors international day.
Memorandum envisages providing children suffering from leukemia and other serious pathologies with blood, donated by the employees of the Ministry of Internal Affairs. In case of necessity blood and blood components will be given free of charge for babies, infants and patients suffering from emergency situations.
The employees of the Ministry of Internal Affairs have been donating blood for the children suffering from Leukemia already for 5 years. Within the scope of the campaign, hundreds of police officers of Tbilisi, as well as subdivisions of all regions of Georgia donated blood. The Ministry of Internal Affairs will continue to participate in the blood donation campaign.
On June 14th, blood donors international day is marked annually in different parts of the world, aiming to raise public awareness on the importance of the blood donation. Also, on this day, citizens express gratitude to all the blood donors who voluntarily and unselfishly donate blood to save children’s lives.