საქართველოს შს მინისტრის ოფიციალური ვიზიტი რუმინეთში გრძელდება. ვიზიტის ფარგლებში, შს სამინისტროს დელეგაცია, შს მინისტრის მოადგილეების - ბესიკ ამირანაშვილისა და შალვა ხუციშვილის ხელმძღვანელობით, ბუქარესტში ოფიციალურ შეხვედრებს მართავს.
ქართული დელეგაცია რუმინეთის საზღვრის დაცვის პოლიციის გენერალურ ინსპექტორატს ეწვია. შს სამინისტროს წარმომადგენლებს სასაზღვრო პოლიციის ხელმძღვანელებმა უწყების საქმიანობის ამსახველი პრეზენტაცია წარუდგინეს და საზღვრის ელექტრონული მართვის ცენტრი დაათვალიერებინეს.
შეხვედრაზე საქართველოსა და რუმინეთში არსებული სასაზღვრო კონტროლის სისტემები განიხილეს და საზღვრის შესაძლებლობების გაძლიერება-მოდერნიზაციის მნიშვნელობაზე იმსჯელეს. მხარეებმა არალეგალურ მიგრაციასთან ერთობლივი ბრძოლის სამომავლო გეგმები დასახეს, უწყებებს შორის გამოცდილების გაზიარებასა და არსებული წარმატებული თანამშრომლობის კიდევ უფრო გაღრმავებაზე შეთანხმდნენ.
ქართული დელეგაცია ბუქარესტში A.I. CUZA-ს პოლიციის აკადემიასაც ესტუმრა. აკადემიის ხელმძღვანელმა, დოქტორმა ტორიე დენიელ-კოსტელიმ სტუმრებს რუმინეთის პოლიციის აკადემიის შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა. თავის მხრივ, შს მინისტრის მოადგილე შალვა ხუციშვილმა საქართველოს შსს-ს აკადემიის შესაძლებლობების განვითარებასა და მის რეგიონულ საგანმანათლებლო ცენტრად ჩამოყალიბების გეგმებზე ისაუბრა. მხარეებმა უწყებებს შორის სამომავლო თანამშრომლობის აქტუალური საკითხები განიხილეს.
საქართველოს შს სამინისტროს წარმომადგენლებმა შეხვედრები საერთაშორისო პოლიციის თანამშრომლობის ცენტრშიც გამართეს. ქართული დელეგაცია რუმინეთის ევროპოლისა და ინტერპოლის მუშაობის სპეციფიკას გაეცნო. შეხვედრაზე, გლობალური გამოწვევების ფონზე, საერთაშორისო საპოლიციო თანამშრომლობის გაღრმავების მნიშვნელობაზე იმსჯელეს, გამოცდილების გაზიარებასა და ურთიერთობების განვითარებაზე შეთანხმდნენ.

The Minister of Internal Affairs of Georgia Minister of Internal Affairs of Georgia continues official visit to Romania. Within the framework of the visit the delegation of the Ministry of Internal Affairs headed by Mr. Besik Amiranashvili, the First Deputy Minister of Internal Affairs and Mr. Shalva Khutsishvili, the Deputy Minister of Internal Affairs held official meetings in Bucharest.
The Georgian delegation visited Romanian Border Police General Inspectorate. The leaders of the Border Police made a presentation for the representatives of the Ministry of Internal Affairs reflecting the activities of the agency and introduced the border electronic management center.
At the meetings the border control systems existing in Georgia and Romania were discussed; the parties emphasized the importance of strengthening and modernization of border capacities; discussed the joint future plans for fight against illegal migration and agreed on sharing experience and further deepening of the existing successful cooperation between the agencies.
Also, the Georgian delegation visited “A.I. CUZA” Police Academy in Bucharest. Dr. TORJE DANIEL-COSTEL, the leader of the Academy provided the guests with detailed information about Romania's Police Academy. For his part, Mr. Shalva Khutsishvili, the Deputy Minister of Internal Affairs talked about the capacity building of the Academy of the MIA and the plans related to transformation of the Academy into the regional educational center. The parties discussed the issues of future cooperation between the agencies.
The representatives of the Ministry of Internal Affairs of Georgia held meetings in the International Police Cooperation Centre. The Georgian delegation got acquainted with the specifics of the activities of Romanian Europol and Interpol. At the meeting against the background of the global challenges the parties focused on the importance of deepening the international police cooperation and agreed on further development of the relations.