მიმდინარე წლის 11–13 ივლისს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო საერთაშორისო კონფერენციას - „ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობა - გზა უფრო გონიერი პოლიციისკენ“ მასპინძლობს.
კონფერენციის მიზანია ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობის სხვადასხვა მოდელის გაცნობა და საუკეთესო საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარება, ასევე, ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობის ქართული მოდელის მიღწევების წარდგენა.
ღონისძიებაში ევროპოლის, დიდი ბრიტანეთის, ავსტრიის, გერმანიის, შვედეთის და სხვა ქვეყნების წამყვანი ექსპერტები მონაწილეობენ.
კონფერენცია შს მინისტრმა, გიორგი მღებრიშვილმა გახსნა.
„საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო აქტიურად მუშაობს სხვადასხვა თანამედროვე და ინოვაციური მიდგომის დასანერგად. ამ მხრივ, ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობის მოდელი ჩვენი უწყებისთვის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს. 2015 წლის ბოლოდან ჩვენ დავიწყეთ ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობის მოდელზე მუშაობა, 2016 წლის შემოდგომიდან კი ეს მოდელი საპილოტე/სატესტო რეჟიმში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, 3 სამმართველოში მოქმედებს და დღეისათვის უკვე საკმაოდ შთამბეჭდავი შედეგები გვაქვს. პროექტის მთელ საქართველოში ამოქმედების შემდგომ, რაც ჩვენს უახლოეს გეგმებში შედის, პოლიცია უნდა გახდეს უფრო მეტად გონიერი, მობილური და დანაშაულის პრევენციაზე ორიენტირებული. თანამედროვე მიდგომებისა და უახლესი ტექნოლოგიების დანერგვით ჩვენ გავაუმჯობესებთ პოლიციელთა სამუშაო რეჟიმსა და პირობებს, უპირველესად კი უზრუნველვყოფთ მოქალაქეთა უკეთ დაცვასა და დანაშაულის პრევენციას“, - განაცხადა საქართველოს შს მინისტრმა.
ევროკავშირსა და საქართველოს შორის სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის წარმატებით განხორციელების შემდეგ, ევროკომისიის ერთ-ერთი დამატებითი რეკომენდაცია იყო ანალიზზე დაფუძნებული საქმიანობის ფარგლებში საფრთხეების შეფასების ყოვლისმომცველი ანგარიშის წარმოება. ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობა, ასევე, ევროპოლის სტრატეგიული შეფასების აქტივობების ძირითად კონცეფციას წარმოადგენს.
საერთაშორისო გამოცდილებაზე დაყრდნობით, საქართველოს შს სამინისტრომ ანალიზზე დაფუძნებული საქმიანობის საკუთარი მოდელი შეიმუშავა. 2015 წლის 26 ოქტომბერს, საქართველოს შს მინისტრის ბრძანებით, დამტკიცდა ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობის კონცეფცია, რაც სტრატეგიულ და ტაქტიკურ დონეზე დანაშაულის ანალიზის ერთიანი სისტემის დანერგვას და დანაშაულის ეფექტიანი პრევენციისა და გამოძიების მიზნით, პოლიციის ოფიცრების თანამედროვე საშუალებებით აღჭურვას გულისხმობს.
2016 წლის ოქტომბერში, საქართველოს მასშტაბით, პოლიციის სამ სამმართველოში ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობის საპილოტე პროგრამის განხორციელება დაიწყო. პროექტმა მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი დანაშაულის ანალიზის ახალი ანალიტიკური მიდგომის დანერგვას, რაც მნიშვნელოვნად დაეხმარება პოლიციას პრობლემის ადრეული იდენტიფიცირებისა და პრევენციის, დანაშაულის ეფექტური გამოძიების და სამინისტროს ადამიანური და მატერიალური რესურსების მიზნობრივად გადანაწილების კუთხით. ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობის განუყოფელი ნაწილია ე.წ. დანაშაულის ანალიტიკოსის პოზიცია, რაც ქართული სამართალდამცავი სისტემისთვის გარკვეული სიახლეა. საპილოტე პროექტის ფარგლებში მოხდა საჭირო კვალიფიკაციის მქონე 40-მდე ანალიტიკოსის აღნიშნული მიმართულებით დასაქმება.
ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობის ფარგლებში მომავალი ანალიტიკოსების გადამზადების მიზნით, შსს-ს აკადემიაში დაინერგა მოკლევადიანი სასწავლო მოდული, რომელიც მოიცავს ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობის როგორც თეორიულ ნაწილს, ასევე, პრაქტიკულ სავარჯიშოებს და მის კომპონენტებს.

On July 11-13 of the current year, the Ministry of Internal Affairs of Georgia hosted an international conference - "Analysis-based police activity - path to more intelligent policing".
The aim of the conference is to introduce different models of analyse-based police activities and to share the best international experience, as well as introduction of the results achieved by the Georgian model of analyses-based policing.
Leading experts from Europol, Great Britain, Austria, Germany, Sweden and other countries are participating in the event.
"The Ministry of Internal Affairs of Georgia is actively working to introduce various modern and innovative approaches. In this regard, the model of analyses-based policing is one of the most important priorities for our agency. Beginning from 2015, we have started working on the model of analyses-based policing, and in the fall of 2016, this model was launched in the pilot / test mode, across the country, and now we have quite impressive results. After launching the project all across the country, which is in our nearest plans, the police should become more intelligent, mobile and oriented on crime prevention. By introducing modern approaches and the latest technologies, we will improve the policemen’s work conditions, but first of all we’ll provide better protection for the citizens and crime prevention ", stated Minister of Internal Affairs of Georgia.
Following successful implementation of the Visa Liberalization Action Plan between the EU and Georgia, one of the additional recommendations of the European Commission was to provide a comprehensive report on the risk assessment within the framework of the analyses-based policing. Analyses-based police activities, as well as the main concept of strategic assessment activities of Europe.
Based on international experience, the Ministry of Internal Affairs of Georgia has developed its own model of analyses -based policing. On October 26, 2015, the Minister of Internal Affairs of Georgia approved the concept of analyses-based policing, which implies establishing a unified system of crime analysis and equipping police officers with the purpose of providing effective prevention and investigation of the crime.
In October 2016 analyses-based policing project was introduced din three police divisions across the country as a pilot program.
The project has significantly contributed to the introduction of a new analytical approach to crime analyzes, which will significantly assist the police with early identification and prevention of the problem, effective investigation of the crime and the purposeful distribution of the human and material resources of the Ministry. An integral part of analyses-based policing is the position of the crime analyst, which is a novelty for the Georgian law enforcement system. Within the pilot project, up to 40 analysts with the required qualifications have been employed in this direction.
With the purpose of retraining future analysts in the field of analyses-based policing, short-term training module was introduced in the Academy of the Ministry of Internal Affairs, which includes theoretical part of the analyses-based police activities, as well as practical exercises and its components.
Analysis-based police project wil be introduced in all police divisions of the country in the nearest future.