შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილეები შალვა ხუციშვილი და არჩილ თალაკვაძე მარჯვენასაჭიანი ავტომანქანების იმპორტიორი კომპანიების წარმომადგენლებს და დილერებს შეხვდნენ. შეხვედრაზე პარლამენტში ინიცირებული საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების საკანონმდებლო პაკეტი, კერძოდ, მარჯვენასაჭიანი ავტომობილების რეგისტრაციასთან დაკავშირებული რეგულაციები განიხილეს.
შალვა ხუციშვილმა და არჩილ თალაკვაძემ სტუმრებს დეტალურად აუხსნეს პრობლემის არსი და გააცნეს შსს-ს ახალი კანონპროექტის მიზნები. იმპორტიორებს და დილერებს მიეცათ საშუალება, საკუთარი პოზიცია დაეფიქსირებინათ მარჯვენასაჭიანი ავტომანქანების შემოყვანისა და რეგისტრაციის შეზღუდვის პოზიტიურ და ნეგატიურ ასპექტებზე. ყურადღება გამახვილდა ვადებზე, აღნიშნული მანქანების ფასზე და ტექნიკურ გამართულობაზე, მათ გამოყენებაზე ავტოსპორტსა და ტურიზმის სფეროებში, რეექსპორტზე და მოსახლეობის ინფორმირებულობაზე ცვლილებებთან დაკავშირებით.
შეხვედრის მონაწილეთა მოსაზრებები და წინადადებები განხილული იქნება ახალი პროგრამის და საკანონმდებლო ცვლილებების დამტკიცებამდე.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო მარჯვენასაჭიანი ავტომანქანების იმპორტიორების, დილერების, მომხმარებლების და ყველა დაინტერესებული პირის საყურადღებოდ აცხადებს, რომ კანონპროექტში მოცემული და პროგრამის დაწყებასთან დაკავშირებული ვადები, რომელიც წინასწარ გაჟღერდა - იყო პირობითი და ეს ვადები ამ მომენტისთვის ჯერ არ არის განსაზღვრული. ვადების განსაზღვრა პარლამენტში ინიცირებული ცვლილებების მიღების მომენტში მოხდება, რა დროსაც აუცილებლად იქნება გათვალისწინებული გონივრული ე.წ. „ბუფერული“ პერიოდები ყველა ცალკეული ცვლილებისთვის, მათ შორის, მარჯვენასაჭიან ავტომობილებთან მიმართებაში. ამ პერიოდის ათვლა დაიწყება ცვლილებების დამტკიცების შემდეგ. ვადების შესახებ წინასწარ, საჯაროდ და ოფიცილური წყაროებით ეცნობება მოსახლეობას. მარჯვენასაჭიან ავტომობილებთან დაკავშირებული და სხვა რეგულაციები საბოლოო სახეს მიიღებს მოქალაქეთა ჩართულობის, დაინტერესებულ მხარეებთან კონსულტაციების და საპარლამენტო განხილვების შემდეგ. დღევანდელი შეხვედრაც, სწორედ ამ მიზანს ემსახურებოდა.

Deputy Ministers of the Minister of Internal Affairs- Shalva Khutsishvili and Archil Talakvadze held meeting with the right-wheel vehicle importer companies and dealers. At the meeting, parties discussed traffic safety program initiated at the parliament and regulations in relation to the registration of the right-wheel vehicles.
Shalva Khutsishvili and Archil Talakvadze familiarized guests with the essence of the existing problem in detail and aims of the new draft law. Importers and dealers were able to express their position on positive and negative aspects of the imported right-wheel vehicles. Attention was focused on the terms, the price of the vehicles and technical functionality, including the use in the auto sport and tourism, re-export and the population's awareness regarding the initiated amendments.
Participants’ ideas and proposals which were voiced at the meeting will be discussed before approving the program and legislative amendments.
Ministry of Internal Affairs would like ti state for the right-wheel vehicle importers, dealers, customers and all interested parties that terms related to the initiation of the program, which were announced in advance have only been conditional, thus the terms have not been defined at the moment. Terms will be determined in the moment of adopting the initiated changes at the parliament. The so-called “buffer” period will also be envisaged for all separate changes concerning the right-wheel vehicles as well.
The mentioned period will start from the adoption of the changes. The terms will be announced to the public through the official sources. In connection with the right-wheel vehicles and other regulations will receive the final form with the involvement of the public, through the consultations with the interested parties and after the parliamentary discussions. Today’s meeting also served the above-mentioned goal.