საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოში იარაღის უსაფრთხო მოხმარების და მფლობელთა ზოგადი ცოდნის გაუმჯობესების მიზნით სამოქალაქო ცეცხლსასროლი იარაღის და გაზის (აირის) იარაღის შეძენის მსურველებისთვის იარაღის ბრუნვის წესების ცოდნაში გამოცდა დაინერგა.
გამოცდების მიმდინარეობის, პროცედურებისა და საგამოცდო ბილეთებში წარმოდგენილი საკითხების შესახებ სააგენტოს რუსთავის სამმართველოს უფროსმა - იმედა მაკასარაშვილმა ექსპერტებისა და მედიის წარმომადგენლებისთვის პრეზენტაცია გამართა. პრეზენტაციას შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე არჩილ თალაკვაძე ესწრებოდა.
2015 წლის 1 ნოემბრიდან იარაღის შეძენის მსურველები გამოცდას თავდაცვის მოკლელულიანი ცეცხლსასროლი იარაღის, გაზის (აირის) იარაღის, სპორტული ცეცხლსასროლი იარაღისა და სანადირო ცეცხლსასროლი იარაღის ბრუნვის წესების ცოდნაში ჩააბარებენ. საგამოცდო ბილეთები საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვითაა შედგენილი. იარაღის დარეგისტრირების მსურველი რეგისტრაციის პროცედურის გავლას მხოლოდ გამოცდის წარმატებით გავლის შემთხვევაში შეძლებს. იარაღის ბრუნვის წესების ცოდნაში გამოცდის ჩაბარება არ ეხებათ იმ მოქალაქეებს, რომლებმაც იარაღი 1 ნოემბრამდე დაირეგისტრირეს. იარაღის მფლობელი გამოცდას მხოლოდ ახალი იარაღის შეძენის შემთხვევაში აბარებს. ამავდროულად, გამოცდის ჩაბარების შემდეგ, მოქალაქეს იმავე ტიპის სხვა იარაღის შეძენისას გამოცდაზე ხელმეორედ გასვლა აღარ მოუწევს.
იარაღის შეძენის მსურველებს გამოცდაზე გასვლა შსს-ს მომსახურების სააგენტოს ყველა განყოფილებაში შეეძლებათ. მსურველებმა გამოცდაზე გასასვლელად უნდა წარმოადგინონ ცნობა ფსიქიკური ჯანმრთელობის შესახებ, პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტი და საფასურის გადახდის დამადასტურებელი ქვითარი.

LEPL Service Agency of the Ministry of Internal Affairs, in order to improve the general knowledge of the safe use of weapons and weapon owners, has introduced new exams on short barreled firearms and gas weapons, sporting firearms and hunting rifles trade rules knowledge.
Representative of the Service Agency- Imeda Makatsarashvili made a presentation on examination topics and procedures for media representatives and experts. Presentation was attended by the Deputy Minister of Internal Affairs Archil Talakvadze.
From November 1, 2015 citizens willing to purchase firearms and gas weapons will have to pass exams at the Service Agency with the purpose of boosting general knowledge on firearms, safe use and consumption services. Examination tickets have been elaborated in full compliance with the legislation. Citizens will be allowed to register firearms only in case of passing exams successfully. Exams on arms trade rules will not be obligatory for those who register firearms till November 1. Firearm owner will only have to pass the exam in case of purchasing the new one. It’s also worth noting that after having passed exam citizen will no longer have to pass another exam in case of purchasing weapon of the same type.
Exams will start from November 1. Interested persons will be able to see the examination topics on the official web site of the Service Agency of the Ministry of Internal Affairs- sagency.ge. persons willing to pass exams will have to submit certificate on mental health, ID and coupon confirming that the fee for the exam has been paid.