შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის და საერთაშორისო სამოქალაქო თავდაცვის ორგანიზაცია „ICDO“-ს თანამშრომლობის ფარგლებში დაგეგმილი საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის თანამშრომელთა სამთო-სამაშველო წვრთნები და ტრენინგი 11-15 მარტს თბილისში, სამაშველო მომზადებისა და რეაგირების სამმართველოს ბაზაზე, ხოლო 15-19 მარტს გუდაურში, განსაკუთრებით რთული რელიეფის სათხილამურო ტრასაზე ჩატარდება.
ღონისძიების გახსნას შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ვახტანგ გომელაური, საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის დირექტორი ზვიად ქაწაშვილი და ბელარუსის რესპუბლიკის საგანგებო სიტუაციების მინისტრი, გენერალ-მაიორი ვლადიმერ ვაშჩენკო დაესწრნენ. ასევე, მოწვეულნი არიან მაშველ-ინსტრუქტორები: ბელარუსიდან, ყაზახეთიდან, ბოსნია-ჰერცოგოვინადან, ყირგიზეთიდან, სომხეთიდან და აზერბაიჯანიდან.
ტრენინგის მიზანს წარმოადგენს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის თანაშრომელთა სამთო-სამაშველო წვრთნა, რაც საგანგებო სიტუაციების დროს სამაშველო რეაგირების ძალების სამთო-სამაშველო მომზადებას გააუმჯობესებს. ასევე, ხელს შეუწყობს სამაშველო ჯგუფების კვალიფიკაციის ამაღლებას და რთულ გეოგრაფიულ პირობებში საგანგებო შემთხვევებზე სწრაფ და ეფექტურ რეაგირებას.
აღნიშნული ტრენინგი შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის, ბელარუსის რესპუბლიკის საგანგებო სიტუაციების სამინისტროს და ICDO-ს თანაორგანიზებით ხორციელდება.

On March 11-15, within the frames of co-operation MIA Emergency Management Department and International Civil Defense Organization (ICDO) mountain-rescue training will be held for Emergency Management Department employees on Rescue-Training Base. On March 15-19 training will continue in Gudauri namely on the ski run.
Opening ceremony was held in the attendance of Deputy Minister of Internal Affairs vakhtang Gomelauri, Director of MIA Emergency Management Department Zviad Katsashvili and Minister of Emergency Situations of Belarus, General-Major Vladimir Vashchenko. Training will be headed by instructors from Belarus, Kazakhstan, Bosnia-Herzegovina, Kirgizia, Armenia and Azerbaijan.
Aim of the exercise is to train Emergency Management Department rescuers which will improve level of preparedness of MIA rescuers during emergencies, improve qualification and ensure fast response and operation on emergency situations in poorly accessible places.
The mentioned training is co-organized by MIA Emergency Management Department and International Civil Defense Organization (ICDO) and Ministry of Emergency Situations of Belarus.