შინაგან საქმეთა სამინისტროს, საქართველოს პროკურატურისა და სასამართლო სისტემის წარმომადგენლებმა, ევროპის საბჭოს მხარდაჭერით, სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულთან ბრძოლის თემაზე HELP-ის დისტანციური სწავლების კურსი წარმატებით გაიარეს.
დისტანციური კურსის დახურვის ღონისძიებას შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე - ალექსანდრე დარახველიძე, გენერალური პროკურორის მოადგილე - ნათია მერებაშვილი, იუსტიციის უმაღლესი სკოლის დირექტორი - ივანე ბოლქვაძე და ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისის უფროსის მოადგილე - ვაჰაგ მურადიანი დაესწრნენ, სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის აქტუალურ საკითხებზე ისაუბრეს და მონაწილეებს სერტიფიკატები გადასცეს.
აღნიშნული სასწავლო კურსი გამომძიებლებისთვის, პროკურორებისა და მოსამართლეებისთვის საქართველოში 2019-2020 წლებში დაიწყო.
დისტანციური სასწავლო კურსის მიზანს წარმოადგენდა სიძულვილის მოტივით ჩადენილი დანაშაულის ეფექტიანი გამოძიების, სისხლისსამართლებრივი დევნისა და სასამართლო გადაწყვეტილების გამოტანის უნარ-ჩვევების გაუმჯობესება.
კურსი შედგებოდა სამი ეტაპისგან: სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულის გამოძიება, სისხლისსამართლებრივი დევნა და სასამართლო გადაწყვეტილების გამოტანა. შესაბამისად, მასში მონაწილეობდნენ გამომძიებლები, პროკურორები და მოსამართლეები.
HELP-ის დისტანციური სწავლების კურსი - "სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულთან ბრძოლა: სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულის ეფექტიანი გამოძიების, სისხლისსამართლებრივი დევნის და სასამართლო გადაწყვეტილების გამოტანის უნარ-ჩვევები" ევროპის საბჭოს პროექტის - „დისკრიმინაციის, სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულისა და სიძულვილის ენის წინააღმდეგ ბრძოლა საქართველოში“ - ფარგლებში შემუშავდა. აღნიშნული პროექტი საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და სხვა პარტნიორ უწყებებთან მჭიდრო თანამშრომლობით, ევროპის საბჭოს მხარდაჭერით განხორციელდა.

With the support of Council of Europe, representatives of the Ministry of Internal Affairs, the Prosecutor’s Office and Judiciary successfully completed the HELP on combating hate crimes.
Closing event of distance learning course was attended by Alexander Darakhvelidze - the Deputy Minister of Internal Affairs, Natia Merabashvili – Deputy Prosecutor General, Ivane Bolkvadze – the Deputy Director of the High School of Justice and Vahagn Muradyan – the Deputy head of office of Council of Europe in Georgia. Parties discussed topical issues on the fight against hate crime and awarded participants with certificates.
The training course for investigators, prosecutors and judges was held for the first time in Georgia in 2019-2020.
The aim of the distance learning course was to improve the hate crime investigation, prosecution and court decision making skills. The training course consisted of three stages: investigation of hate crime; criminal prosecution and court decision-making. Accordingly, it was attended by investigators as well as prosecutors and judges.
HELP Distance Learning Course for fight against hate crime: “Skills of effective investigation of hate-motivated crimes, prosecution, and decision making” has been implemented in the framework of Council of Europe project “Fight Against Discrimination, Hate Crimes and Hate Speech in Georgia”. The project has been carried out in close coordination with the Ministry of Internal Affairs and other partner agencies and supported by the Council of Europe.