საქართველოს შს მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი ამერიკაში ოფიციალური ვიზიტით იმყოფება. ვიზიტის ფარგლებში, გიორგი მღებრიშვილმა შეხვედრა გამართა აშშ-ს სახელმწიფო ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობების საერთაშორისო ბიუროს უფროსთან, სახელმწიფო მდივნის მოადგილე უილიამ ბრაუნფილდთან.
შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტს შორის არსებული თანამშრომლობის სფეროები, მიღწეული პროგრესი და სამომავლო გეგმები განიხილეს. „ყველაზე ძლიერი იარაღი ესაა განათლება, ამიტომ ჩემი მუშაობის ერთ-ერთი პრიორიტეტია შსს-ს აკადემიის განვითარება და მისი რეგიონალურ ცენტრად გარდაქმნა, რაც ჩვენი სისტემის კიდევ უფრო გაძლიერების არსებითი პირობაა,“- განაცხადა გიორგი მღებრიშვილმა. მინისტრმა ასევე ისაუბრა საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების პროგრამასა და მის მნიშვნელობაზე.
შს მინისტრმა ხაზი გაუსვა მრავალწლიან და ნაყოფიერ თანამშრომლობას სახელმწიფო ანტინარკოტიკულ და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობების საერთაშორისო ბიუროსთან (INL), რომელიც აქტიურად ეხმარება საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მიმართულებით რეფორმების განხორციელებაში.
აშშ-ს სახელმწიფო ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობების საერთაშორისო ბიუროს წარმომადგენლებმა მზადყოფნა გამოთქვეს, უწყების განვითარების პროცესში საკუთარი წვლილი მომავალშიც შეიტანონ, მხარი დაუჭირეს დაგეგმილ რეფორმებს და შემუშავებული პროექტების დეტალებით დაინტერესდნენ. „ჩვენ მივესალებით თქვენი უწყების გაყოფას და მიგვაჩნია, რომ ასეთ პირობებში შინაგან საქმეთა სამინისტრო ბევრად უფრო ეფექტური იქნება. მე ამაყი ვარ ჩვენი საერთო მიღწევებით და ჩვენი სურვილია, რომ ეს ურთიერთობები გაღრმავდეს და კიდევ უფრო ნაყოფიერი გახდეს“, - განაცხადა უილიამ ბრაუნფილდმა.
შეხვედრის ბოლოს მხარეებმა სამომავლო გეგმები განიხილეს და 2016 წელს განსახორციელებელ პროექტებზე ისაუბრეს. შს მინისტრმა უილიამ ბრაუნფილდი საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მოიწვია.

Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili is in the United States within the frames of the official visit. Minister held meeting with the assistant secretary of the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs William Brownfield.
At the meeting sides discussed cooperation fields existing between the Ministry of Internal Affairs of Georgian and US Department of State, achieved progress and future plans. “Education is the most powerful tool, therefore one of my priorities include further development of the MIA Academy and its transformation into a regional center, which is the essential condition for strengthening our system even more”-state Minister Giorgi Mgebrishvili. Minister also reviewed traffic safety program and its importance.
Giorgi Mgebrishvili emphasized the long-term and fruitful cooperation between INL which actively assists Georgian Ministry of Internal Affairs in conducting reforms aimed towards Euro Atlantic Integration.
Representatives of the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs expressed their readiness to continue making efforts in further development of the agency, supported scheduled reforms and got interested in the details of the projects. “We are glad for separating Ministry of Internal Affairs from the State Security Service and assume that the agency will operate more effectively. I am proud of our joint achievements and hope that these relations will further deepen and become more fruitful”-stated William Brownfield.
At the end of the meeting sides discussed future plans and projects to be implemented in the upcoming 2016. Minister of Internal Affairs invited American colleague to Georgia within the frames of the official visit.