შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე (შშმ) პირთა უფლებებისა და კომუნიკაციის სტანდარტის შესახებ ტრენერთა ტრენინგში. ორდღიანი სწავლება შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილემ - ანნა ჩერნიშოვამ და გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის (OHCHR) უფროსმა მრჩეველმა სამხრეთ კავკასიაში - ვლადიმირ შკოლნიკოვმა გახსნეს.
ტრენინგის მიზანს წარმოადგენდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელთათვის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისა და მათთან კომუნიკაციის სტანდარტის შესახებ ცოდნის გაღრმავება და ტრენერთათვის საჭირო უნარ-ჩვევების გამომუშავება.
აღსანიშნავია, რომ გასულ წელს, პირველად, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დაამტკიცა შსს-ს სისტემაში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის 2021 წლის სამოქმედო გეგმა, რომლის იმპლემენტაციის მიზნით არაერთი მნიშვნელოვანი ღონისძიება განხორციელდა. მიუხედავად ამ მიმართულებით მიღწეული პროგრესისა, უწყებამ მიზანშეწონილად მიიჩნია, გადაიდგას პროაქტიური ნაბიჯები, რაც გულისხმობს სამართალდამცველების აღჭურვას შშმ პირთა უფლებებისა და მათთან კომუნიკაციის სტანდარტების შესახებ სათანადო ცოდნით. შესაბამისად, 2022 წელს სამინისტრომ პრიორიტეტად დაისახა ამ მიმართულებით განახორციელოს მასშტაბური პროექტები.
ტრენერთა ტრენინგის მომდევნო ეტაპია კასკადური სწავლებები, რომელთა დაწყებასაც უწყება უახლოეს მომავალში გეგმავს. პირველ ეტაპზე პრიორიტეტად განისაზღვრა საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომელთა გადამზადება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისა და კომუნიკაციის სტანდარტების შესახებ. კასკადური ტრენინგების განხორციელების შედეგად გადამზადდება საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის 2200-მდე თანამშრომელი. სამომავლოდ, იგეგმება, ტრენინგებს მიეცეს სისტემატური სახე და სამინისტროს სხვა შესაბამისი დანაყოფებიც მოიცვას.
სწავლება განხორციელდა სასწავლო მოდულის გამოყენებით, რომელიც შემუშავდა გაეროს განვითარების პროგრამისა და სამხრეთ კავკასიაში გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის მხარდაჭერით. სასწავლო მოდული მოიცავს შშმ პირთა უფლებების სამართლებრივ და ფსიქოლოგიურ ნაწილს.
აღსანიშნავია, რომ ტრენერთა ტრენინგში, გაეროს სააგენტოების კვალიფიციურ ექსპერტებთან ერთად, თანამომხსენებლები იყვნენ შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან მოქმედი შშმ პირთა უფლებების საკონსულტაციო ჯგუფის წევრები.
სწავლების დასასრულს, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ, გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილემ - ანნა ჩერნიშოვამ და გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის პროექტების მენეჯერმა - სოფიო ბენაშვილმა ტრენინგის მონაწილეებს სერტიფიკატები გადასცეს.
სწავლება განხორციელდა გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და სამხრეთ კავკასიაში გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის (OHCHR) მხარდაჭერით და გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების ფონდის (SDG Fund) დაფინანსებით.

Representatives of the Ministry of Internal Affairs participated in training of trainers dedicated to the rights and communication standard for the persons with disabilities. Two-day training was opened by the Deputy Minister of Internal Affairs, Aleksandre Darakhvelidze, Deputy Resident Representative of the United Nations Development Programme (UNDP), Anna Chernyshova and Senior Adviser for the South Caucasus Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR), Vladimir Shkolnikov.
Training aimed at advancing knowledge of representatives of the Ministry of Internal Affairs and developing the right skill-sets for trainers regarding the rights and communication standard for persons with disabilities (PWDs).
It is noteworthy, that the past year, for the first time, Ministry of Internal Affairs approved the 2021 action-plan for the protection of rights of PWDs in the MIA system through which multiple important activities were held. Despite the achieved progress in this direction, Ministry deemed it’s important to make proactive steps, which means equipping the law-enforcement officers with the right knowledge regarding the rights and communication standard with PWDs. Therefore, in 2022 the Ministry set the priority to conduct large-scale trainings in this direction.
The next step of the training of trainers is cascading training, which the Ministry plans to begin in the nearest future. At the first stage, training of Patrol Police Department officers was prioritized. As a result of a cascading trainings, up to 2200 officers will be trained. In the future, it is planned to systematize trainings and encompass different departments of the Ministry as well.
The training was conducted using a training module developed with the support of the United Nations Development Program (UNDP) and the South Caucasus Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR). The training module encompassed legal and psychological aspects on therights of PWDs.
It should be mentioned, that the co-presenters in the training of trainers, alongside with the UN agencies’ qualified experts, were members of the current advisory group on the rights of PWDs.
By the end of the training, certificates were awarded to the participants by the Deputy Minister of the Internal Affairs, Aleksandre Darakhvelidze, Deputy Resident Representative of the UNDP Georgia, Anna Chernyshova and the Projects Manager of the UN OHCHR, Sophio Benashvili.
Training was conducted with the support of the UNDP Georgia, and the UN OHCHR through the funds from the United Nations Sustainable Development Goals Fund (SDG Fund).