საქართველოს მთავრობის დადგენილების შესაბამისად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების PCR მეთოდით სისტემური ტესტირება უტარდებათ. მთავრობის დადგენილების საფუძველზე, სამინისტროს საექსპერტო-კრიმინალისტიკურ დეპარტამენტს მინიჭებული აქვს უფლებამოსილება ტესტირების ჩატარებაზე.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს გააჩნია სათანადო რესურსი და ინფრასტრუქტურა, რომ საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის ბაზაზე, კვალიფიციურ სპეციალისტთა გუნდით, თანამედროვე, მსოფლიო მასშტაბით აპრობირებული, უახლესი სისტემებითა და საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი გენეტიკური ექსპერტიზის ლაბორატორიით, PCR ლაბორატორიაში შეძლოს დღეში 1000 ლაბორატორიული კვლევის ჩატარება.
სამინისტროს თანამშრომელთა სიმრავლიდან გამომდინარე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის ნარკოლოგიური ცენტრების ბაზაზე, ქვეყნის მასშტაბით შეიქმნა 7 „კოვიდცენტრი“: თბილისში, თელავში, გორში, ახალციხეში, ქუთაისში, ზუგდიდსა და ბათუმში.
აღნიშნულ ცენტრებში კოვიდანალიზისათვის აღებული ნიმუშების თბილისის PCR ლაბორატორიაში ტრანსპორტირებას საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტი თავად ახორციელებს. ნიმუშის აღებისთანავე ხდება NCDC-ის პორტალზე პირთა რეგისტრაცია, შემდეგ კი ლაბორატორიული კვლევის შედეგად მიღებული მონაცემები შესაბამის პროგრამაში აიტვირთება.

According to the decision of the Government of Georgia, the employees of the Ministry of Internal Affairs are systematically tested by PCR method. Based on the Government decision, the Forensic-criminalistics Department of the Ministry has been authorized to conduct PCR testing.
The Ministry of Internal Affairs has appropriate resources and infrastructure to be able to conduct 1000 laboratory examinations per day in the PCR laboratory of the Forensic-criminalistics Department, which is staffed with the team of qualified specialists and equipped with modern, globally recognized, latest systems of genetic testing laboratory of international standards.
Due to the large number of employees of the Ministry, on the basis of the Narcology Centers of the Expert-criminalistics Department of the Ministry of Internal Affairs 7 "Covid-Centers" were established throughout the country, namely in Tbilisi, Telavi, Gori, Akhaltsikhe, Kutaisi, Zugdidi and Batumi.
Transportation of COVID analysis samples to Tbilisi PCR laboratory is ensured by the Expert-Criminalistics Department. Upon taking the samples, individuals are registered on the NCDC portal, and later the results of PCR testing are uploaded to the appropriate software.