შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან თანამშრომლობით ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ლუქსემბურგის მიერ ინტერპოლის არხებით ძებნილი და ევროპის მასშტაბით განსაკუთრებული სტატუსით ძებნილთა სიაში მყოფი პირი - 1972 წელს დაბადებული, უკრაინის მოქალაქე დ.კ. დააკავეს.
გამოძიებით დადგენილია, რომ დ. კ., თანამზრახველებთან ერთად, 2019 წლის სექტემბერ-დეკემბრის პერიოდში, ლუქსემბურგის დიდი საჰერცოგოს ტერიტორიაზე, 17 ძვირადღირებულ ავტომობილს უკანონოდ დაეუფლა. შემდეგ კი, დანაშაულებრივი ორგანიზებული ჯგუფის წევრებთან ერთად უკანონოდ დაუფლებული ქონების - ავტომობილების ლეგალიზება მოახდინა.
დაკავებულს ბრალი ედება ლუქსემბურგის სსკ-ის 51-ე, 322-ე, 324 - პრიმა 2, 461-ე, 467-ე და 5061-ე მუხლებით, რაც დამამძიმებელ გარემოებებში ჩადენილ ქურდობას, კრიმინალური ორგანიზებული დაჯგუფების შექმნა/წევრობას და ფულის გათეთრებას გულისხმობს.

The officers of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-investigative activities held in cooperation with the General Prosecutor’s Office, detained Ukrainian citizen D.K. (DoB 1972) who was wanted by Luxemburg through Interpol channels and was included in the list of wanted persons with special status.
Investigation established that in September-December of 2019, D.K. along with accomplices illegally appropriated 17 expensive cars on the territory of Grand Duchy of Luxembourg and later managed to legalize illegally appropriated assets along with his accomplices.
Investigation is in progress on the fact of theft committed under aggravating circumstances, creation/membership of illegal criminal group and money laundering- articles 51, 322, 3241 , 461, 467 and 506 under the Criminal Code of Luxemburg.