შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის და ცესკოს სწავლების ცენტრის თანამშრომლობით, 2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელი პირებისთვის ჩატარდა ონლაინტრენინგი - „არჩევნები და უსაფრთხოება“.
ონლაინკურსი შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის ელექტრონული სწავლების პლატფორმის მეშვეობით, 2 დღე გრძელდებოდა და მასში სამინისტროს 879 თანამშრომელი მონაწილეობდა.
ტრენინგს, რომლის მიზანი იყო საარჩევნო თემატიკაზე სამართალდამცველების ცოდნის გაღრმავება და ცნობიერების ამაღლება, სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის წარმომადგენლები უძღვებოდნენ.
სწავლების მონაწილეები, წინასაარჩევნო პერიოდში და კენჭისყრის დღეს საარჩევნო პროცესის უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად, რისკების იდენტიფიცირების, პრევენციული ღონისძიებებისა და დარღვევებზე რეაგირების მექანიზმების შესახებ საკანონმდებლო რეგულაციებს გაეცნენ. ტრენინგში მონაწილე პოლიციელები ასევე გაეცნენ შინაგან საქმეთა მინისტრის ბრძანებას და აღნიშნულ ბრძანებაზე თანდართულ ინსტრუქციებს, რომელთა თანახმადაც, საქართველოს რეგიონებში, პოლიციის დეპარტამენტების სამოქმედო ტერიტორიებზე შეიქმნება სამართალდარღვევების პრევენციისა და მათზე რეაგირებისთვის პასუხისმგებელი ჯგუფები. ამასთანავე, განსაზღვრულია პოლიციელის მიერ პოლიტიკური ნეიტრალობის პრინციპის მკაცრად დაცვის ვალდებულება.

In cooperation with the Academy of the Ministry of Internal Affairs and the CEC Training Center, an online training on "Elections and Security" topic was held for the mid-level managers of the structural units under the Ministry of Internal Affairs of Georgia in connection with the 2021 local self-government elections.
The online course of the Academy of the Ministry of Internal Affairs will be conducted for two days and is aimed for 879 employees of the Ministry.
The training, which focused on increasing the knowledge and awareness of law enforcement officers on election issues, was led by representatives of the LEPL Electoral Systems Development, Reforms and Training Center.
The participants were introduced to the legislation on risk identification, preventive measures and response mechanisms for ensuring the security of the election process during the pre-election period and on Election Day.
The police officers participating in the training also got familiarized with the order of the Minister of Internal Affairs and the instructions attached to the mentioned order, according to which groups responsible for prevention and responding to violations will be established in the areas of police departments across the country. In addition, the obligation of the police to strictly adhere to the principle of political neutrality is also defined by the order.