ევროპაში უშიშროებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის (OSCE) მხარდაჭერითა და ორგანიზებით, პროექტის - „ადამიანთა ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლა: სიმულაციური ხასიათის ეროვნულ ტრენინგზე დაფუძნებული მდგრადი თანამშრომლობა“ ფარგლებში, საქართველოში ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) საკითხებზე ეროვნული სიმულაციური ტრენინგი პირველად ჩატარდა.
სიმულაციურ სწავლებაში, რომელიც 5 დღის განმავლობაში, შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიაში მიმდინარეობდა, მონაწილეობდნენ: საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, გენერალური პროკურატურის, ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროსა, ფინანსთა სამინისტროსა და სახალხო დამცველის ოფისის წარმომადგენლები.
სწავლების და პროექტის დახურვის ღონისძიებას შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის დირექტორი - გიორგი ოსაძე დაესწრო, რომელმაც პროექტის ბენეფიციარებს, ასევე, მონაწილეებს სწავლების წარმატებით დასრულება მიულოცა და ნაყოფიერი მუშაობისთვის მადლობა გადაუხადა.
ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის დირექტორმა აგრეთვე მადლობა გადაუხადა ევროპაში უშიშროებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციას (OSCE) გაწეული დახმარებისა და პროექტის ორგანიზებისთვის. ღონისძიებაზე ყურადღება გამახვილდა ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ ბრძოლისა და სამინისტროს თანამშრომელთა კვალიფიკაციის ამაღლების საკითხზე, ასევე, შედეგიანი და მსხვერპლზე ორიენტირებული სამართალწარმოების და სიმულაციური ხასიათის სწავლების დანერგვის მნიშვნელობაზე.
ეუთოს მხარდაჭერილი პროექტის და სწავლების ფარგლებში, წინასწარ მომზადებული, იმიტირებული სცენარის მიხედვით განსაზღვრული იყო პრაქტიკული სავარჯიშოები და აქტივობები, რომლებიც მაქსიმალურად მიახლოებული იყო რეალურ სისხლის სამართლის საქმეებთან. შესაბამისად, ტრენინგის მონაწილეებს, თეორიულ ცოდნასთან ერთად, პრაქტიკული გამოცდილების მიღების საშუალებაც ჰქონდათ.
პროექტის დახურვის ღონისძიების დასასრულს, ტრენინგში მონაწილე უწყებების ხელმძღვანელმა პირებმა სწავლების მონაწილეებს შესაბამისი სერტიფიკატები გადასცეს.

With the support and organization of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), within the framework of the project - "Combatting Trafficking in Human Beings: Sustaining Multi-Agency Collaboration through Natioanal Simulation-based Exercise", a national simulation training on human trafficking issues was held in Georgia for the first time.
Representatives of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, the General Prosecutor's Office, the Ministry of IDPs from the occupied territories, Labor, Health and Social Protection, the Ministry of Finance and the Office of the Public Defender participated in the simulation training, which took place for 5 days at the Academy of the Ministry of Internal Affairs.
Giorgi Osadze, Director of the Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department of the Ministry of Internal Affairs, attended the closing event of the project. He congratulated the beneficiaries of the project, as well as the participants, on the successful completion of the training and thanked them for their fruitful work.
The Director of the Department of Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring also thanked the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) for the assistance and project organization. He highlighted the priority of combating human trafficking and raising the qualifications of the Ministry's employees, as well as the importance of effective and victim-oriented proceedings and the implementing simulation-based training in Georgia.
Withing the framework OSCE-supported project and training, practical exercises and activities were set up according to pre-prepared simulated scenarios, that were as close as possible to the real-life criminal cases. Therefore, the participants of the training, along with theoretical knowledge, had the opportunity to gain practical experience as well.
At the end of the closing event of the project, the heads of the agencies participating in the training awarded relevant certificates to the training participants.