შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა, გენერალ-მაიორმა ნიკოლოზ შარაძემ საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის ფოთის ბაზაზე აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მდივნის მეორე მოადგილეს საერთაშორისო უსაფრთხოების საკითხებში, კეტრინ ინსლის, ასევე, ექსპორტის კონტროლისა და საზღვრის უსაფრთხოების პროგრამის (EXBS)-ის წარმომადგენლებს უმასპინძლა.
ვიზიტის მიზანი იყო შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის საქმიანობის და შესაძლებლობების გაცნობა, აგრეთვე, სამომავლო თანამშრომლობის საკითხების განხილვა.
შეხვედრებს სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორი - I რანგის კაპიტანი რამაზ პაპიძე, საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრის ხელმძღვანელი - II რანგის კაპიტანი შოთა მიროტაძე, ექსპორტის კონტროლისა და საზღვრის უსაფრთხოების პროგრამის სტრატეგიული დაგეგმვის უფროსი - ჯულია ჰერსონსკისი, ამავე პროგრამის კავკასიისა და თურქეთის პროექტების მენეჯერი - კელონ ჯეკლინი და საქართველოში ექსპორტის კონტროლისა და საზღვრის უსაფრთხოების პროგრამის (EXBS) ხელმძღვანელი - როზიცა პეტროვა ესწრებოდნენ.
სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა, გენერალ-მაიორმა ნიკოლოზ შარაძემ დელეგაციის წევრებს წარმატებული თანამშრომლობისთვის მადლობა გადაუხადა, სანაპირო დაცვის ფოთის ბაზაზე არსებული ინფრასტრუქტურა დაათვალიერებინა, ასევე, სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის და საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრის (JMOC) საქმიანობის მიმართულებები და პრიორიტეტები გააცნო. მხარეებმა სასაზღვრო პოლიციაში მიმდინარე ერთობლივ პროექტებსა და სამომავლო თანამშრომლობის გეგმებზე ისაუბრეს.
ვიზიტის ფარგლებში, სტუმრები საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრსაც (JMOC) ეწვივნენ.
საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრის ხელმძღვანელმა, II რანგის კაპიტანმა შოთა მიროტაძემ სტუმრებს ცენტრის საქმიანობის შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა.

The Head of MIA Border Police, General Major Nikoloz Sharadze hosted Acting Deputy Assistant Secretary, Kathryn Insley and the Representatives of Export Control and Border Security Program (EXBS) on the Georgian Coast Guard Department Poti Base.
The aim of the visit was to introduce to the Border Police’s Coast Guard Department’s capacity and activities and also to discuss the future cooperation plans.
Director of Coast Guard Department, Captain, Ramaz Papidze, Head of Joint Maritime Operations Centre (JMOC), II Rank Captain, Shota Mirotadze, EXBS Strategy and Planning Team Leader, Ms. Julia Khersonsky, EXBS Program Manager for Georgia and Turkey Ms. Jaclyn Kellon and EXBS Regional advisor in Georgia, Ms. Rosie Petrov Participated in the meetings.
The Head of Border Police, General Major expressed the gratitude to the members of US delegation for successful cooperation. General introduced the priorities of Georgian Coast Guard Department, JMOC and the existing infrastructure of Poti Base. The Georgian and US sides discussed the ongoing joint projects and future cooperation plans. In the framework of visit, the guests also visited JMOC. The Head of JMOC informed the guests about the activities of JMOC.