შინაგან საქმეთა სამინისტროს საექსპერტო-კრიმინალისტიკურ დეპარტამენტს აშშ-ის ელჩი - კელი დეგნანი, აშშ-ის საელჩოს ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის ბიუროს (INL) დირექტორთან - რებეკა ჰანტთან და აშშ-ის საელჩოს სამართალდაცვით საკითხებში უფროს მრჩეველთან - მაიკლ ტერნერთან ერთად ეწვია.
სტუმრებს შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა და მისმა პირველმა მოადგილემ, კახაბერ საბანაძემ უმასპინძლეს. მინისტრმა კელი დეგნანს საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის მუშაობის სპეციფიკა გააცნო და ლაბორატორიები დაათვალიერებინა.
ელჩმა და მისმა თანმხლებმა პირებმა დაათვალიერეს: ბიოლოგიური ექსპერტიზის; ნარკოტიკული საშუალებებისა და ფარმპრეპარატების ექსპერტიზის; ბალისტიკური ექსპერტიზის; დაქტილოსკოპიური ექსპერტიზის; ჰაბიტოსკოპიური, ფოტო-ვიდეო და კომპიუტერულ-ტექნიკური ექსპერტიზის და სხვა ლაბორატორიები.
„ძალზე შთამბეჭდავია ამ ლაბორატორიების საქმიანობა. მოხარული ვარ, რომ შესაძლებლობა მქონდა, მინისტრ გომელაურთან ერთად დამეთვალიერებინა ისინი. ის ფაქტი, რომ ლაბორატორიებმა სულ ახლახან მოიპოვეს საერთაშორისო აკრედიტაცია დოკუმენტების, თითის ანაბეჭდებისა და სახის ამოცნობის ექსპერტიზის მიმართულებით, მიუთითებს დიდ სურვილსა და ძალისხმევაზე, საერთაშორისო სტანდარტების დაკმაყოფილების კუთხით. ჩვენ ძალიან მოხარულები ვართ, რომ სამინისტრო აგრძელებს მუშაობას ექსპერტიზის სხვა მიმართულებების სრული აკრედიტაციისთვის, რის შედეგადაც მიიღებს სრულად აკრედიტირებულ თანამედროვე ექსპერტიზის ლაბორატორიებს, რაც ესოდენ მნიშვნელოვანია სამართალდაცვის სფეროში საქმიანობისთვის”, - აღნიშნა კელი დეგნანმა.
ვახტანგ გომელაურმა და კელი დეგნანმა საექსპერტო-კრიმინალისტური დეპარტამენტის შესაძლებლობების განვითარების მიმართულებით INL-ის მხარდაჭერით განხორციელებულ პროექტებზე ისაუბრეს და სამომავლო თანამშრომლობის გეგმები განიხილეს. მინისტრმა ამერიკულ მხარეს მადლობა გადაუხადა პარტნიორობისა და თანამშრომლობისთვის.
„ათი წელია ამერიკული მხარე გვეხმარება არამარტო ტექნიკურ აღჭურვაში, არამედ თანამშრომლების ტრენინგებშიც. აპარატურა, რომელიც მე და ქალბატონმა ელჩმა ერთად დავათვალიერეთ, არის უახლესი ტექნოლოგიების, რაც ძალზე მნიშვნელოვანია ჩვენი ექსპერტ-კრიმინალისტებისთვის. ეს შენობა რამდენიმე ხნის წინ გავხსენით, რაშიც ძალიან დიდი წვლილი მიუძღვის INL-ს, რისთვისაც მინდა, დიდი მადლობა გადავუხადო ამერიკულ მხარეს“, - აღნიშნა შინაგან საქმეთა მინისტრმა.
აღსანიშნავია, რომ INL-ის მხარდაჭერით ჩატარებულ 60-ზე მეტ ტრეინინგსა და კონფერენციაში შინაგან საქმეთა სამინისტროს საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის 400-მა თანამშრომელმა მიიღო მონაწილეობა, როგორც აშშ-ში, ასევე, საქართველოში.

US Ambassador to Georgia, Kelly Degnan visited Forensic-Criminalistics Department of the Ministry of Internal Affairs along with the Head of the local office of Bureau of International and Law Enforcement Affairs (INL) - Rebecca Hunt and Senior Police Advisor of the US Embassy - Michael Turner.
Guests were hosted by the Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri and his First Deputy, Kakhaber Sabanadze. Minister acquainted Kelly Degnan with work specifics of the Forensic-Criminalistics Department and toured guests through the laboratories of the facility.
The Ambassador along with the accompanying persons visited: Biological, Drugs and Pharmaceuticals Examination, Ballistics, Fingerprints, Facial Recognition, Photo-Video and Computer-Technical Examination and other laboratories.
“This is a very impressive operation here and I’m so glad to have had a chance to tour the facility with the Minister Gomelauri and fact that they’ve had recently been accredited for questioned documents, for fingerprinting, for facial recognition, is an indication of the level of commitment to meeting international standards, in some case even surpassing it. We are very encouraged that the Ministry wants to continue with the complete accreditation in the next year or two. This will be then the internationally recognized state of the art facility, a very important area of law enforcement”- stated Kelly Degnan.
Vakhtang Gomelauri and Kelly Degnan reviewed projects implemented with the support of INL, dedicated to capacity building of Forensic-Criminalistics Department and discussed future plans. Minister expressed his gratitude towards the US side for partnership and cooperation.
"For ten years, the American side has been assisting us not only with technical equipment, but also with personnel training. The equipment that the Ambassador and I have seen together, is the latest technology, which is very important for our forensic experts. We’ve opened this building not long ago and contribution of INL is huge in this regard, for which I would like to express my appreciation to the US side”- stated Minister of Internal Affairs.
It is notable that in more than 60 trainings and conferences conducted with the support of INL, 400 employees of the Forensic-Criminalistics Department of the Ministry of Internal Affairs took part, held both in the United Stated and Georgia as well.