მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის გათვალისწინებით, გვსურს გავაკეთოთ განმარტება საქართველოს პრეზიდენტის დღევანდელ განცხადებასთან დაკავშირებით:
რამდენიმე დღის წინ საქართველოს პრეზიდენტმა, სამართალდამცველების მიერ მისი ოჯახის წევრის ჩხრეკის ფაქტთან დაკავშირებით, ინფორმაცია მიაწოდა პრემიერ-მინისტრს. საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნული შემთხვევის გარკვევა დაავალა შს მინისტრს. შესაბამისად, არსებობს ვარაუდი, რომ პრეზიდენტი დღევანდელ განცხადებაში, შესაძლოა, გულისხმობდა შემდეგ ფაქტს, კერძოდ:
შსს-ს ცენტრალურ კრიმინალურ პოლიციაში მიმდინარეობს გამოძიება სსკ-ს 236-ე მუხლის მეორე და მესამე ნაწილებით (ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარება). ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე, სამართალდამცველების მიერ, თბილისში, 2016 წლის 28 ივნისს განხორციელდა სამი პირის ჩხრეკა: 1989 წელს დაბადებული, წარსულში რამდენჯერმე ნასამართლევი თორნიკე კ.-ს, 1988 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი მიხეილ თ.-ს და 1989 წელს დაბადებული, წარსულში რამდენჯერმე ნასამართლევი მინდია გ.-ს. აქედან, ერთ-ერთი პირი იყო პრეზიდენტის მეუღლის შვილთან არარეგისტრირებულ ქორწინებაში მყოფი მამაკაცი. აღნიშნულ პირებს ჩაუტარდათ პირადი ჩხრეკა, რა დროსაც მიხეილ თ.-სა და მინდია გ.-ს რაიმე კანონსაწინააღმდეგო ნივთი არ აღმოაჩნდათ, ხოლო თორნიკე კ. -ს პირადი ჩხრეკისას ამოღებული იქნა ცივი იარაღი. აღნიშნული საგამოძიებო მოქმედება სასამართლოს მიერ კანონიერად იქნა ცნობილი.
ამავე ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე, ჩატარდა მინდია გ.-ს კუთვნილი ავტომანქანისა და საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკა, რა დროსაც რაიმე კანონსაწინააღმდეგო ნივთი არ აღმოჩნდა. შესაბამისად, მისი სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის საკითხი, აღნიშნული გამოძიების ფარგლებში, არ დამდგარა.
აქვე ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიება განხორციელდა საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად, მონაწილე პირთა უფლებების სრული დაცვით და მიზნად ისახავდა შესაძლო დანაშაულის გამოვლენასა და პრევენციას. კანონის წინაშე ყველა თანასწორია. ამდენად, საპოლიციო ღონისძიების ნებისმიერი სხვა ფორმით ინტერპრეტაცია მიუღებლად მიგვაჩნია.

Taking into account a high public interest, we would like to clarify the statement made by the President today:
A few days ago the President informed the Prime Minister about the fact of searching of his family member by the law enforcers. The Prime Minister instructed the Minister of the Internal Affairs to clarify the incident. Accordingly, there is the assumption that the President presumably referred to the following fact:
The MIA Central Criminal Police has launched the investigation under the 2nd and 3rd parts of the article 236 of the Criminal Code of Georgia (illegal purchase, storage, carrying of firearm). Based on operational information, the law enforcers searched three individuals in Tbilisi on June 28, 2016: Tornike K – date of birth: 1989, previously convicted several times; Mikheil T - date of birth: 1988, previously convicted several times Mindia G – date of birth: 1989. One of the above mentioned individual was the person being in unregistered marriage with the daughter of the President’s spouse. Personal search of the mentioned individuals revealed that Mikheil T. and Mindia G. did not have any illegal object while a cold arm was seized during the personal search from Tornike K. The investigation activities were recognized by the court as legal.
On the basis of the same operational information, the vehicle and the apartment of Mindia G was searched; no illegal item was found as a result. Accordingly, the issue of criminal responsibility against the above mentioned individual was not set within the frames of the investigation.
It should be emphasized that the operative-investigation measures were conducted in accordance with the legislation of Georgia, in full observation of the rights of the participants; the mentioned measures were aimed at reveal and prevention of a crime. All are equal before the law. Thus, for us the interpretation of police measures in any other form is unacceptable.